Na vrcholu Grónska poprvé v historii měření padal déšť místo sněhu, píše CNN
Na jednom z běžně zasněžených vrcholů Grónska poprvé v historii pršelo, píše na svém webu americká televizní stanice CNN. Teploty o víkendu vystoupaly nad bod mrazu, což se stalo teprve potřetí za téměř deset let. Podle výzkumníků z Univerzity v Coloradu je to důkaz rychlého postupu klimatických změn.
Grónsko zasáhly nejsilnější srážky od roku 1950, tedy od okamžiku, kdy se tam začala teplota měřit. Netradiční je i množství tání ledové masy, které bylo v této roční době sedmkrát vyšší, než je běžné.
Počasí v Grónsku, včetně tání, silného větru a teď deště, je v posledních deseti letech odlišné od normálu a podle odborníků se výkyvy objevují čím dál častěji.
V červenci zažil grónský ledový štít jednu z nejvýznamnějších událostí tání za poslední desetiletí. Za jediný den ztratil víc než 8,5 miliardy tun ledu. Podle vědců bude mít déšť trvalý vliv na vlastnosti sněhu a zanechá za sebou kůru, která bude absorbovat víc energie ze Slunce.
S oteplováním planety rychle ubývá led. Země od poloviny 90. let ztratila 28 bilionů tun ledu. Z toho velká část připadá na Arktidu, včetně grónského ledového štítu.
Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiu.