Velké sčítání ptáků. Na krmítkách jich lidé zaznamenali 249 tisíc, nejčastější jsou sýkorky

Víkendové sčítání ptáků na krmítkách v Česku se setkalo s velkým zájmem veřejnosti, do nedělního večera poslalo výsledky už víc než 10 tisíc dobrovolníků. Svá pozorování mohou účastníci akce posílat ještě do poloviny ledna. Podle průběžných výsledků lidé nejčastěji na krmítkách pozorovali sýkoru koňadru, s odstupem následují vrabec polní a vrabec domácí, informovala koordinátorka sčítání Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěbetání vrabců začíná být na mnoha místech skoro vzácností. Kdysi nejrozšířenější pták totiž přichází o místo k životu.

Štěbetání vrabců začíná být na mnoha místech skoro vzácností. Kdysi nejrozšířenější pták totiž přichází o místo k životu. | Foto: Carlos Quintero | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Dobrovolníci dosud poslali záznamy o pozorování bezmála 249 tisíc ptáků, a to desítek druhů. „Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí,“ dodala Hořáková.

Na krmítkách se často objevovali také sýkora modřinka, zvonek zelený, stehlík obecný, kos černý, hrdlička zahradní či pěnkava obecná.

O víkendu budou lidé v Česku počítat ptáky na krmítkách. Zapojit se může každý

Číst článek

Málo kosů, hodně vrabců a sýkor

Součástí sčítání byla i Ptačí hodinka, při které ornitologové sledovali výskyt ptáků nepřetržitě po dobu jedné hodiny. Například u krmítka v blízkosti zoologické zahrady v Plzni se v sobotu mezi 10. a 11. hodinou dopolední vystřídalo 14 druhů ptáků. „Výsledek je očekávatelný vzhledem k počasí, které v Plzni vládne. Nejpočetnější byl vrabec polní, na druhém místě se umístila sýkora koňadra,“ řekl Českému rozhlasu Plzeň ornitolog Tomáš Peš. 

Protože je v místě málo sněhu, nepřiletěl ke krmítku žádný pěnkavovitý pták ani žádný strnad. Ornitologové na více místech v Česku zaznamenali úbytek kosů, které způsobuje virus usutu. 

Na Liberecku sčítal ptáky ornitolog Martin Pudil se svou dcerou. Stačil mu k tomu dalekohled a sčítací arch. Výsledky byly velmi dobré, ke krmítku přiletělo 38 ptáků 11 druhů. Na krmítku na ně čekala nejen semínka či lůj, ale také syrové maso. Pudil většinou pozoruje u krmítka i brhlíky lesní, při ptačí hodince sem ale žádný nezavítal. 

Data k ohňostrojům: mrtví ptáci, těžké kovy ve vzduchu, výjezdy záchranky i náklady pro obce

Číst článek

Spolupráce s Bavorskem

Díky spolupráci tisícovek laiků získají odborníci důležité údaje o ptácích, kteří v zemi zimují. „Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají, a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají. Díky mezinárodní spolupráci budeme moci srovnat výsledky i se zahraničím,“ uvedla Hořáková.

V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji se do sčítání zapojili také ornitologové ze sousedního Bavorska v rámci společného programu Ptačí hodinka. V ostatních krajích byl připraven program Ptačí krmítka založený na stejném principu. Po 15. lednu začnou ornitologové data vyhodnocovat, konečné výsledky by mohli znát na přelomu ledna a února.

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu, od pátku do dneška se mohli zapojit i vícekrát. Mohli přitom využít pomocný sčítací arch s obrázky nejčastěji se vyskytujících ptáků, který byl ke stažení na stránkách České společnosti ornitologické. Přesné údaje ze sčítání najdou zájemci na webu Birdlife

Jana Kosová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme