Skotové spustili první plovoucí větrnou elektrárnu, může pracovat až 130 metrů nad mořským dnem
Skotové ve středu zapojili do sítě první plovoucí větrnou elektrárnu na světě. Je v Severním moři u východního pobřeží Skotska. Nová technologie dovoluje získávat energii i na místech s hloubkou až 130 metrů – stávající větrné elektrárny v moři jsou pevně spojené se dnem a potřebují výrazně mělčí vody.
První plovoucí větrnou elektrárnu na světě otevřela skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Pětici větrníků si prohlédla z letadla a fotila si je na mobil. Že se právě její region stal jejich domovem, si pochvaluje.
„Neměli bychom zapomínat na náš obrovský morální závazek vyrovnat se s klimatickými změnami, snížit emise oxidu uhličitého. Naše postavení světového lídra v oblasti obnovitelných zdrojů nám pomáhá toho dosáhnout. A bude nám pomáhat i v dalších letech,“ řekla.
Jedna megawatthodina vyrobená plovoucí větrnou elektrárnou je teď asi čtyřikrát dražší, než je aktuální cena elektřiny na britském trhu. Norská firma Statoil, která za projektem stojí, se ale na peníze zatím tolik neohlíží, jak vysvětluje Hedda Felinová z její britské pobočky.
„To hlavní je technologie, která je za tím. Jedná se o pilotní projekt. Až všechno prověříme a podaří se nám dál snížit náklady, prorazíme cestu, jak využít větrnou energii na moři i tam, kde teď nemůžeme. To znamená na místech, kde není mělké podloží, které potřebujeme, abychom na moře dostali pevné větrné elektrárny,“ vysvětlila.
Plovoucí větrná elektrárna je vysoká přes 250 metrů, z toho 178 metrů je nad hladinou. To je skoro jako kdyby se na sebe postavily dvě věže pražské katedrály svatého Víta. Zařízení je k mořskému dnu připevněné třemi lany, aby získalo stabilitu. Řada lidí před lety nevěřila, že něco takového bude fungovat, jak v propagačním videu Statoilu říká vedoucí projektu Leif Delp: „Čelili jsme spoustě skeptiků, ale dokázali jsme, že se mýlí. Demo-elektrárna v Norsku měla lepší výkon, než jsme očekávali, a dala nám užitečné informace, abychom projekt rozvíjeli.“
Pětice větrných elektráren u Skotska dokáže zásobovat asi 20 tisíc domácností. Podle odhadu organizace Wind Europe se ve větru nad hlubokým mořem skrývá až 80 procent energie, kterou lze v Evropě z větru získat. Plovoucí elektrárny by ale mohli využít i v Kalifornii, Japonsku nebo ve Spojených arabských emirátech.