AI bude psát zákony ve Spojených arabských emirátech. Legislativní proces to má urychlit o 70 procent
Spojené arabské emiráty jako první země na světě začnou využívat umělou inteligenci (AI) při tvorbě a úpravě zákonů. Napsal o tom server listu Financial Times. Dodal, že podle místních médií má takzvaná regulace poháněná AI urychlit legislativní proces až o 70 procent a zajistit vyšší přesnost nových zákonů.
Viceprezident Spojených arabských emirátů a dubajský emír Muhammad bin Rašíd Maktúm uvedl, že nový systém změní způsob vytváření právních norem, který tak bude rychlejší a přesnější. Vláda zároveň založila nový úřad, který má tvorbu zákonů pomocí AI koordinovat a na celý proces dohlížet. Zatím není jasné, který konkrétní systém nebo systémy AI úřady použijí.
Nejvíc pokročilé AI systémy vyvíjí firmy potají. Musíme chránit whistleblowery, věří vědec Kulveit
Číst článek
AI bude čerpat z rozsáhlé databáze federálních a lokálních zákonů, soudních rozsudků i dat o veřejných službách a pravidelně navrhovat změny platných zákonů, dodal server listu Financial Times. Kromě zefektivnění legislativního procesu bude mít AI za úkol také předvídat potřebné změny dříve, než si je uvědomí zákonodárci – lidé.
Plán, který odborníci oslovení Financial Times označují za mimořádně ambiciózní, podle Ronyho Medaglii z kodaňské Copenhagen Business School svědčí o snaze učinit z AI skutečného „spoluzákonodárce“.
Odborníci současně varují před řadou rizik. Přestože jsou modely AI působivé, „stále mají halucinace a problémy se spolehlivostí a podložeností“, uvedl Vincent Straub z Oxfordské univerzity. „Nemůžeme jim věřit,“ dodal.
Halucinace jsou v kontextu AI a jazykových modelů označením pro vygenerované odpovědi, které obsahují nepravdivé nebo zavádějící informace. Může jít rovněž o výsledek nedostatečných, neaktuálních nebo zkreslených trénovacích dat. Marina De Vosová z univerzity v Bathu varovala, že AI může navrhnout opatření, „která sice budou naprosto dávat smysl stroji, ale bude naprosto nesmyslné je skutečně implementovat v lidské společnosti“.
Autoritářská povaha režimu v SAE umožňuje rychlé experimentování s technologiemi, jaké by v demokraciích bylo mnohem obtížnější, upozornil Keegan McBride z Oxfordského internetového institutu.