Antivirus: Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. Jak se bránit?
Když podvodníci volají, často předstírají cizí telefonní číslo, třeba vaší banky nebo pojišťovny. Jenže někdy volí číslo i náhodně, a mohou se trefit i do toho vašeho. Vám pak může volat podvedený člověk a chtít náhradu. Co s tím popisuje další díl pořadu Antivirus na Radiožurnálu.
Jak může někdo předstírat, že volá z jiného čísla? Jde o funkci CLIP, která to umožňuje. Má to legitimní důvody, používá se pro různá přesměrování v telefonní síti, které používají třeba firmy, které potřebují, aby všichni jejich zaměstnanci volali klientům z jednoho telefonního čísla.
Škody způsobené telefonními podvodníky jdou do stovek milionů, a proto mobilní operátoři v některých případech podvržení čísla v domácí síti blokují
„Bohužel tuhle funkci pachatelé zneužívají, aby se vydávali za někoho, kým nejsou,“ říká redaktorka Jana Magdoňová.
A datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka dodává: „Mně se stalo, že jsem volal zpět na nepřijatý hovor, a nakonec se ukázalo, že skutečná majitelka čísla mi nikdy nevolala, to její číslo také někdo podvrhl.“
Reklama lidovců na takzvaném dezinfowebu? Zadání inzerce bylo jiné, šlo o chybu, hájí se strana
Číst článek
„A mně se to stalo přesně opačně,“ dodává redaktorka Magdoňová. „Volalo mi cizí číslo, že má ode mě nepřijatý hovor, že jsem volala před půl hodinou. Já si jsem naprosto jistá, že jsem nikomu v té době nevolala a rozhodně ne na cizí číslo. Takže buď někdo podvrhl moje číslo, nebo se tímto způsobem snažil zjistit nějaké údaje o mně.“
„Třeba kolegyni se zase ozvala policie, že z jejího telefonního čísla nějaký podvodník volal obětem. Chvíli trvalo vysvětlit policii, že ona to nebyla, její číslo někdo nejspíš podvrhl. Aby to dokázala, poslala policii výpis hovorů z té doby,“ přibližuje Cibulka.
Mobilní operátoři
A proto opatrně, než vyvěsíte takové číslo do facebookové skupiny nebo na instagram s tím, že patří podvodníkovi. Reálně i majitel tohoto čísla může být vlastně oběť a vůbec nevědět, že někdo jeho číslo zneužívá.
A co mobilní operátoři? V posledním roce tu určitě snahy o nějakou kontrolu jsou, škody způsobené telefonními podvodníky jdou do stovek milionů, a proto mobilní operátoři v některých případech podvržení čísla v domácí síti blokují.
Hacktivismus je na vzestupu, upozorňuje Antivirus. Mohou se média proti hackerům bránit?
Číst článek
Situace se zkomplikuje, když jde o volání ze zahraničí, kde je kontrola složitější. Mobilní čísla totiž mohou opravdu volat ze zahraničí v rámci roamingu, třeba když je tam člověk na dovolené nebo na služební cestě. Proto nemůžou operátoři každý takový hovor spolehlivě blokovat.
„Reaguje na to i Český telekomunikační úřad, který udělal dvojici změn. Od letošního června nemá být možné v tuzemsku volat ze smyšlených čísel, od července se pak přestanou spojovat hovory z ciziny, které se tváří jako české číslo pevné linky,“ upozorňuje Magdoňová.
Falešné callcentrum
A co volání z podvržených mobilních čísel? S tím se snaží bojovat jednotliví operátoři. Jeden například blokuje hovory z mobilních telefonních čísel, která se tváří jako z jeho sítě, přitom ale přichází odjinud.
„Ale nevyřeší to všechny problémy. Navíc, když zablokujete jednu cestu, pachatelé začnou rychle hledat jiné možnosti, jak dál svým obětem volat,“ říká Cibulka.
Antivirus: Oběťmi nahých fotomontáží jsou i děti. Obrátit se můžete na Linku bezpečí
Číst článek
Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. To už samozřejmě řeší policie a v poslední době se jí podařilo některé organizované skupiny, které okrádaly Čechy, rozbít.
Naposledy šlo o falešné callcentrum v ukrajinské Oděse, ze kterého zločinci navolávali Čechy a vydávali se za pracovníky České národní banky. Více než dvacet pachatelů přitom byli rodilí Češi. Způsobili celkovou škodu nejméně 30 milionů korun.
Jak se bránit?
Pořád platí, že nemůžete věřit, že vám volá telefonní číslo, které vidíte na displeji telefonu. Můžete si zkusit s rodinou domluvit nějaké heslo, ale o trochu lepší je volat si přes mobilní aplikace, jako je WhatApp, Signal nebo Facetime na iPhonech.
Podvrhnout hovor z mobilních aplikací je o dost složitější. Pachatel se totiž musí dostat k účtu volajícího. To ale neznamená, že přes WhatsAapp nemůže napsat nebo zavolat podvodník, jen se nejspíš nebude tvářit jako nějaké číslo, které máte uložené v mobilu.