Jak se kontroluje mobilní 5G síť? Na ČVUT vyvinuli systém, který to dokáže

Nově nastupující 5G sítě umožňují až desetkrát rychlejší přenos dat oproti stávající sítí. Zároveň zařízení komunikují se servery podstatně rychleji, díky tomu se může výrazně rozšířit kapacita internetové sítě. I v Česku se postupně 5G síť zavádí, zatím především ve velkých městech. Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) proto vyvinuli systém, který je schopen měřit a kontrolovat i mobilní verzi tohoto špičkového internetu.

Věda Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová generace mobilní sítě 5G

Nová generace mobilní sítě 5G | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odborníci z Fakulty elektrotechnické (FEL) pracují na patentovaném zařízení F-Tester už několik let. Na základě požadavků z praxe nejprve vznikla varianta s označením F-Tester 4drive-box, která prověřuje více operátorů najednou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si všechny vědecké reportáže. O ochraně přírody v Indonésii, vzniku planety a o systému kontroly 5G sítí. Provází Renata Kropáčková

Zároveň díky automobilové vestavbě může jednoduše měřit pokrytí území a kvalitu datového přenosu za jízdy, tedy takzvané drive-testy. Doposud to ale fungovalo jen pro 4G sítě. Teď přibyla možnost měření nastupujících 5G sítí.

„Podařilo se nám vyvinout speciální postupy, jak bez přerušení testovat bezdrátovou síť, která se chová velice dynamicky,“ přibližuje unikátní systém Jiří Vodrážka, vedoucí Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze.

„Mobilní síť má mnoho výpadků a přerušení datových spojení, s čímž se mnoho standardních nástrojů pro testování nedokáže vypořádat.“ 

„Mobilní síť má mnoho výpadků a přerušení datových spojení, s čímž se mnoho standardních nástrojů pro testování nedokáže vypořádat.“

Jiří Vodrážka

Zařízení využívá pro validaci pokrytí datových služeb jednotlivých operátorů Český telekomunikační úřad a nově také telekomunikační společnost CETIN provozující síť, která v Česku pokrývá většinu území.

Právě ve spolupráci s touto společností zařízení pro měření 5G sítí vzniklo. „Díky pokročilému vybavení naší laboratoře umíme simulovat nejrůznější podmínky provozu, včetně nasazení 5G. Dokážeme ověřit, že výsledky F-Testeru se mění přesně podle toho, jak se mění různé parametry sítě,“ shrnuje benefity spolupráce Milan Barvíř ze společnosti CETIN.

„Také můžeme otestovat novinky, které se teprve zavádějí, ale zatím nejsou v reálném provozu dostupné.“

Právě tuto možnost oceňuje i Vodrážka: „Řadu věcí na LTE a 5G umíme emulovat ve fakultní 5G/6G laboratoři, ale ne to, jak se chová konkrétní technologie určitého výrobce s určitým nastavením. Proto jsme využili možností, které nabízí v Česku unikátní laboratoř společnosti CETIN.“ 

Jak zařízení funguje, si můžete poslechnout v reportáži Evy Kézrové.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme