Fiktivní true crime podcast nebo sportovní reportáž. Český rozhlas potřetí využil umělou inteligenci
Umělá inteligence je téma, které vzbuzuje velký zájem a zároveň i obavy. V unikátním projektu Digitální spisovatel ji využívá také Český rozhlas – s využitím umělé inteligence vznikla série povídek. Pro jeho třetí řadu tvůrci nechali umělou inteligenci napsat třeba fiktivní sportovní reportáž nebo true crime podcast. „Prozkoumáme i možnosti algoritmu ve vztahu k rozhlasové práci,“ popisuje projekt šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková.
„V třetím díle se podíváme nejen na příběhy v podobě povídek, jako tomu bylo u minulých řad, ale prozkoumáme i možnosti algoritmu ve vztahu k rozhlasové práci,“ popisuje šéfproducentka Českého rozhlasu Anna Vošalíková, co nového projekt přinesl v roce 2023.
Poslechněte si reportáž o šokující události na Karlově mostě z třetí série Digitálního spisovatele, kterou GPT4 napsal na základě dotazu „napiš reportážní zprávu o únosu mimozemšťany v Praze“.
Třetí řada tak nabízí například fiktivní true crime podcast, dvě fiktivní rozhlasové reportáže v podání Jana Pokorného, a také fiktivní sportovní reportáž. Nově projekt využije i obrázky, které umělá inteligence zvládne vygenerovat.
Autoři projektu využívají model GPT4 – ten připraví několik textů, Vošalíková následně vybere ten nejzajímavější. „Povídku jsme obsadili, nahráli a opatřili sounddesignem. Tento proces byl podobný u všech epizod Digitálního spisovatele 3,“ dodává.
Původně série povídek
ChatGPT má primitivní mozek, musíte mu lichotit. Občas působí ‚sjetě‘
Číst článek
V roce 2020 napsala umělá inteligence unikátní sérii povídek pro Český rozhlas. Vznikl tak projekt Digitální spisovatel. Inspirací pro něj byl projekt Digitální filosof, za kterým stojí Dita Malečková a Jan Tyl.
Zatímco v první řadě umělá inteligence tvořila povídky sama, ve druhé sérii projektu, která byla odvysílána o rok později, s ní spolupracovali čeští autoři. Úspěch měla například povídka Ondřeje Neffa Noc v hotelu Chao nebo Příběh posledního Revolvera od Pavla Bareše. Autoři také v rozhovorech popsali svou zkušenost s prací s Digitálním spisovatelem.
Povídky napsané umělou inteligencí je v současnosti možné si poslechnout v aplikaci Můj rozhlas nebo na mujRozhlas.cz.