Jak se dá zabránit šíření nenávisti na internetu? Situaci komplikují i dobře zabezpečené aplikace

Nový Zéland se stále vzpamatovává ze střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch, která si vyžádala 50 obětí. Útočník o svém činu předem informoval na diskuzních fórech a živě ho přenášel i přes Facebook, kde se video začalo masivně šířit. Celkem musela stránka během prvních 24 hodin po útoku odstranit přes milion a půl pokusů o nahrání videa ze střelby. Dá se nenávist na internetu hlídat?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunikační aplikace (ilustrační foto)

Komunikační aplikace (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Útočník krátce před vstupem do první mešity na svém livestreamu řekl: „Nezapomeňte odebírat Pewdiepie.“ Odkazoval tak k nejznámějšímu autorovi na platformě Youtube, který má přes 92 milionů odběratelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se na internetu šíří nenávist? Poslechněte si reportáž Václava Vohlídala

Stejná věta se ale v posledních měsících šířila i jako takzvaný mem, neboli internetový a snadno šiřitelný vtip. Právě těch střelec využil, aby se o jeho útoku víc mluvilo. Aktivní byl i na diskuzních fórech, která jsou velmi populární u pravicových extremistických skupin.

„Ten útočník tam své záměry sděloval a nebyl zdaleka jediný, kdo tam psal o nějakých svých extremistických nebo násilných tendencích nebo pokusech a nikdo to tam nebral vážně. Ba naopak se všichni potom na tom fóru divili, že ten útok skutečně spáchal,“ vysvětluje Radiožurnálu expert na kybernetickou bezpečnost Jiří Bulan.

Jmenovitě jde o stránky 4chan a 8chan, na kterých se primárně řeší i běžné věci jako například oblíbené seriály. Právě na druhé jmenované stránce útočník sdílel i svoje 73stránkové odůvodnění útoku. Jiný uživatel navíc na 8chan nasdílel i facebookové video útočníka. I kvůli tomu se Nový Zéland rozhodl tyto a další stránky dočasně zablokovat. Podle premiérky země, Jacindy Ardernové je to jen první z kroků, které svět musí podniknout.

‚Konečně jim to někdo vrátil, ne?‘ Vypátrali jsme autory komentářů schvalujících útok na Novém Zélandu

Číst článek

Nenávistné komentáře v Česku

„Vím, že australská vláda plánuje zavést pokuty pro firmy vlastnící sociální sítě, které nedokážou zastavit příval extremismu. To odráží názory širší společnosti, že musíme udělat víc pro to, abychom tento problém vyřešili a zároveň si zachovali otevřený a bezpečný internet,“ uvedla premiérka.

A jak upozornil server iROZHLAS.cz, nenávistné komentáře se objevily i na českém Facebooku. Jejich autory teď prověřuje policie. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej uvedl, že se útvar zabývá i dalšími stránkami.

„Mohu sdělit, že náš útvar monitoruje jak sociální sítě, tak vytipované stránky a diskuzní fóra. Více však k této věci z taktických důvodů uvádět nebudeme,“ řekl Ibehej Radiožurnálu.

Problémové jsou ale kromě sociálních sítí i komunikační aplikace jako například Signal, Telegram nebo Viber. Komunikace na těchto aplikacích je totiž šifrovaná a tajné služby k ní nemají přístup. Kromě běžných uživatelů je proto využívají i teroristé.

End-to-end šifrování

Pojem end-to-end šifrování (anglicky end-to-end encryption, E2EE) označuje komunikační systém, v němž zprávy mohou číst pouze účastníci komunikace a nikoliv „třetí strany“, jako poskytovatel internet nebo provozovatel aplikace. Systém používají platformy jako iMessage, Signal, Telegram, Viber nebo WhatsApp.

Cenzura internetu

„Je velký zájem ve chvíli, kdy se objeví ten takzvaný nežádoucí obsah, aby provozovatel sítě konal. Pokud se využívá například to end-to-end šifrování, tak potom on nemá možnost kontroly a nedokáže šíření takového obsahu zabránit,“ upozorňuje analytik Luděk Sefzig.

Ze stejného důvodu jsou podobné aplikace oblíbené u mladých lidí v zemích, jako jsou Spojené arabské emiráty nebo Katar, které obsah na internetu běžně cenzurují. Podobný krok teď chystá i Rusko, které chce omezit přístup k populární aplikaci Telegram.

„Telegram jako komunikátor, který zatím ruská státní moc nebyla schopna pokořit, je v této situaci trochu slabším, ale přece jenom symbolem toho, že i u nás v naší, jak oni říkají, ‚neutěšené skutečnosti‘, je něco, co se zatím nepokořilo, co se zatím nepoddalo tomu státu,“ říká novinář Alexandr Mitrofanov.

K roli internetu v útocích se vyjádřil už i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Uvedl, že je třeba, aby státy víc regulovaly a kontrolovaly škodlivý obsah na internetu. Samotné sociální sítě to totiž podle něj nezvládají.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme