Vědci chtějí v Litoměřicích ukládat vyrobené teplo do země. Pomáhat by mělo během topné sezony

V Litoměřicích chtějí otestovat postup, který by mohl vést k revoluci v teplárenství. Vědci plánují získávat energii z různých obnovitelných zdrojů a získané teplo ukládat pod zem. Odtud by se pak mohlo v zimě opět čerpat a pomáhat během topné sezóny ve městě. Výsledky výzkumu mají sloužit i dalším městům v Česku při změně vytápění z uhelných tepláren.

Litoměřice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova školy je vytápěna z centrální soustavy a tepelná čerpadla jsou jakýmsi doplňkovým zdroje. Jen elektřina na jejich provoz stojí podle místostarosty Vyhnánka přibližně 270 tisíc korun ročně.

Systém chtějí vědci napojit na centrální systém zásobování teplem (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Víme, že když nejvíc svítí v létě, energie je relativně málo potřeba. Solární zisky tak musíme někam uložit. Energie se může uložit do zemních vrtů, do horninového prostředí. Prostě pod naše nohy,“ představuje projekt nového využití a uložení sluneční a zemské energie Antonín Tym z výzkumného infrastruktury RINGEN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci chtějí zkombinovat obnovitelné zdroje energie a vyrobené teplo ukládat do země. Poslechněte si reportáž Jana Bachoríka

Vědcům mají pomáhat i hybridní solární panely, ve kterých se kromě běžné výroby energie ještě ohřívá kapalina. Do země by se mohlo uchovávat i teplo z přebytečných kogeneračních plynových kotlů. V případě velkých přebytků energie plánují vědci i výrobu vodíku elektrolýzou.

Vědecký projekt už má reálné obrysy a potřeba na něj bude zhruba 1,5 miliardy korun. Peníze by mohly jít z tzv. fondu spravedlivé transformace, který má pomoci regionu s odchodem od těžby uhlí.

„Zdroje alokované pro Ústecký kraj budou ve výši 15,8 miliardy. Určeny jsou přímo na inovativní projekty, což tento projekt v Litoměřicích splňuje. Považuji ho za jeden z nejlépe připravených projektů v celé republice, nejen v Ústeckém kraji,“ uvedl pro Český rozhlas Sever litoměřický místostarosta a poslanec Karel Krejza (ODS).

Změna systému

Pokud se podaří vědcům v Geotermálním centru v Litoměřicích potvrdit jejich výzkum, chtějí za šest let napojit systém na centrální zásobování teplem. „Chceme ukázat, že toto je model, který lze aplikovat v dalších lokalitách, kde systém zásobování teplem je a je založen ve většině na uhlí, případně v kombinaci se zemním plynem. A ukázat, jak úspěšně řešit výrobu tepla, ale i kogenerační výrobu elektřiny,“ dodal Antonín Tym.

Výsledky bádání by mohla použít i další města a změnit tak dosavadní systém vytápění.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme