Ruští kosmonauti opustili na šest hodin vesmírnou stanici. Zkoumají poškození lodě Sojuz MS-09
Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev v úterý v 16.59 SEČ zahájili plánovanou více než šestihodinovou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Jejich hlavním úkolem je prozkoumat záhadný otvor v plášti ruské lodě Sojuz MS-09, kvůli němuž v létě došlo k úniku vzduchu a v ISS poklesl tlak. Posádka nebyla v ohrožení a trhlinu brzy hermeticky zakryla.
Sojuz MS-09 přistál na orbitálním komplexu se třemi novými členy posádky letos 8. června. Únik vzduchu a pokles tlaku v ISS, byť nepatrný, byl zaznamenán 30. srpna. Posádka záhy příčinu problému našla a otvor zalepila.
Z ISS unikal vzduch. Než NASA našla řešení, astronauti díry provizorně opravili lepicí páskou
Číst článek
Původně se uvažovalo o tom, že trhlinku mohl způsobit náraz nějakého mikrometeoritu. O několik dní později ale šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin řekl, že za problémem je technická chyba způsobená lidskou rukou. Dodal, že šlo o poškození z vnitřku lodi, které mohlo být i úmyslné.
Na ruských sociálních sítích se v této souvislosti objevily spekulace, že otvor možná vyvrtali američtí členové posádky orbitálního komplexu, aby si vynutili dřívější návrat na Zemi jednoho z nich kvůli nemoci. To však Rogozin odmítl.
Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety
Číst článek
Kononěnko, který pracuje v otevřeném kosmickém prostoru již počtvrté, a Prokopjev, pro něhož je to druhý výstup mimo orbitální stanici, v úterý na vnějším plášti lodi v místě poškození odeberou vzorky zbytků, které tam najdou. Pořídí rovněž digitální snímky problematické oblasti a umístí na ni termální záplatu. Při návratu do stanice s sebou přinesou výsledky vědeckých experimentů, které se realizují na modulu Rassvet (Úsvit).
Pracovní směnu obou kosmonautů vysílají na svých webech v přímém přenosu Roskosmos i americká vesmírná agentura NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír).
Sojuzem MS-09 by se měli 20. prosince vrátit na Zemi Prokopjev, americká astronautka Serena Auňónová Chancellorová a německý astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Alexander Gerst.