Vědci objevili novou exoplanetu typu mini-neptun. TOI-2458 b je něco mezi Zemí a Jupiterem

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo potvrdit existenci exoplanety typu mini-neptun, která nese název TOI-2458 b. Objev učinil tým z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve spolupráci s Harvardskou univerzitou a Smithsonovým institutem. Výzkum přiblížil i možné formování planetárních systémů. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stephanův kvintet je skupina pěti galaxií, které se na obloze objevují blízko sebe.

Vědci si myslí, že v planetárním systému TOI-2458 mohla kdysi být exoplaneta podobná horkému Jupiteru, která obíhala velmi blízko své hvězdy (ilustrační foto) | Foto: NASA | Zdroj: NASA

Exoplanetu TOI-2458 b vědci poprvé identifikovali jako tranzitujicí planetu, jelikož při pohybu před hvězdou pravidelně snižovala svoji jasnost. Vědce to nasměrovalo k dalšímu pozorování. Tyto planety jsou svou velikostí a složením někde mezi malými kamennými planetami jako Země a obřími plynnými planetami jako Neptun. 

Kombinace dat z družice TESS a spektroskopických měření přitom umožnila určit velikost, hmotnost a další vlastnosti planety. TOI-2458 b je asi 2,8krát větší než Země a asi 13,3krát těžší.

Obíhá velice blízko své hvězdy. Jeden oběh trvá pouze 3,74 dne, což znamená, že planeta se nachází ve velmi horkém prostředí, kde podmínky nejsou příznivé pro existenci života.

11:10

ISS je staré embéčko s novým motorem. Nevíte, kdy se karoserie rozpadne, říká popularizátor kosmonautiky

Číst článek

Vědce zaujala také hvězda, kolem které exoplaneta obíhá, a to díky jejím neobvyklým vlastnostem. Jde o hvězdu podobnou Slunci, ale o něco větší a teplejší, s povrchovou teplotou kolem 6000 stupňů Celsia.

Vědci zjistili, že hvězda je poměrně stará – asi 5,7 miliardy let. Zajímavé podle nich je, že hvězda rotuje velmi rychle a její magnetická aktivita se mění každých 54 dnů.

To je u hvězd jejího typu dost neobvyklé a podobné chování bylo zatím zaznamenáno jen u několika dalších hvězd. Ve větší vzdálenosti od hvězdy pak objevili další planetu s oběžnou dobou 16,5 dne.

Planeta jako z cukrové vaty. ‚Nové vesmírné těleso je v nesouladu s dosavadními poznatky,‘ říká astronom

Číst článek

Vědci si myslí, že v planetárním systému TOI-2458 mohla kdysi být exoplaneta podobná horkému Jupiteru, která obíhala velmi blízko své hvězdy. Na rozdíl od běžné teorie, že tyto planety se k hvězdě dostanou postupně, by tato mohla vzniknout přímo v její blízkosti.

Časem ji ale hvězda svou gravitací přitáhla a nakonec spolkla. To by mohlo vysvětlit, proč se dnes hvězda otáčí mnohem rychleji, než je obvyklé. Pokud tam taková planeta opravdu byla, mohla také ovlivnit pohyb ostatních planet.

Pokud se tato teorie potvrdí, mohla by vědcům ukázat, jak mohou hvězdy a planety vzájemně působit, zvlášť když obíhají tak blízko. Tuto teorii mohou potvrdit další pozorování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme