Archeologové začali zkoumat hrob 14 umučených františkánů
V pražském kostele Panny Marie Sněžné začínají pracovat archeologové. Prozkoumají hrob čtrnácti umučených františkánů. Řeholníky zavraždili Pražané během vpádu pasovských vojsk do Prahy v 17. století.
Truhlu s pozůstatky mnichů nedávno po více než 300 letech otevřeli antropologové a teologové. A to kvůli jejich blahořečení, které je plánové na říjen.
Zatímco si pražský kostel Panny Marie Sněžné prohlížejí davy turistů, za zdí začínají pracovat archeologové.
„Jsme v kapli svatého Michala, před první boční nikou, před oltářem svatého Petra z Alcantary, který je kompletně odstrojen a zahalen, protože se tu pracuje, staví, upravuje."
„A pod tímto oltářem byli ti bratři zabiti, pohřbeni. Vidíme otevřené hrobové místo a tady si páni archeologové připravují věci,“ popisuje architektka Amáta Venclová, správkyně františkánských budov.
Archeologové rozebírají barokní podlahu a začínají zkoumat, co skrývá otvor asi 1 x 2 metry.
„Vycházíme z dobových análů, které informují o ukládání ostatků 14 františkánských mučedníků. Víme, že v roce 1615 došlo k přenesení ze západní části kláštera sem do kaple sv. Michala. Mučedníci byli uloženi právě do tohoto výklenku,“ říká vedoucí archeologického výzkumu Jiří Podliska.
„Víme také, že v roce 1677 byli znovu vyhloubeni, jejich ostatky vykopány a přeskládány do dubové truhly, která byla uložena v oltáři. Myslím, že dokážeme zjistit, jak místo vypadalo, jestli byl původní hrob nějak upraven a jestli zde nezbyla svědectví o tom druhém pohřbu,“ dodává Podliska.
Dřevěná truhla teď odpočívá vedle, v kapli Panny Marie Pasovské. Pozůstatky mají v péči antropologové. Výsledky budou mít koncem září.
Oslava blahořečení čtrnácti umučených františkánů je plánovaná na 13. října. Celý proces začal už v 17. století, ale z různých důvodů byl několikrát přerušený. Obnovený byl na žádost biskupů v roce 1992. Dekret o blahořečení schválil papež Benedikt XVI. v květnu.