Matrace a repelenty staré 77 000 let
Komfortního spánku si cenili i dávní lovci a sběrači. Už před 77 000 lety spali na měkkých matracích, které odpuzovaly komáry.
Jihoafrická jeskyně Sibudu se nachází asi 40 km severně od Durbanu. Vykopávky dokazují, že byla obydlena před nejméně 77 000 let a jako útočiště sloužila našim předkům po dobu 40 000 let. Našly se tu korálky vyrobené ze schránek měkkýšů i důkazy používání ohně. Jeskyně je také nejstarším známým místem, kde si lidé osvojili technologii luků a šípů. Jejich hroty tvořily zaostřené kosti. O komplexním chování obyvatel Sibudu vypovídají i nejnovější nálezy archeologů z Witwatersrandské univerzity – matrace vyrobené z pečlivě poskládaných tenkých vrstev stonků a listů. Jejich stáří se pohybuje mezi 58 000 a 77 000 let.
Poslední, nejsvrchnější vrstvu matrace tvoří listy stromu Cryptocarya woodii z čeledi vavřínovité, které se dodnes používají v přírodní medicíně. Jsou aromatické a obsahují chemické sloučeniny, které odpuzují komáry a hubí larvy. Pomocí tohoto repelentu si pravěcí lidé zajistili klidný spánek bez otravného komářího bzučení a štípání. Zároveň se nevědomky chránili před nemocemi, které komáři přenášejí.
Zdroj: Science