Na louce u Nasavrk na Chrudimsku vyroste původní keltská vesnice
Dnešním křtem základního kamene začne v Nasavrkách na Chrudimsku stavba unikátního keltského skanzenu. Občanské sdružení Boii na projekt získalo i evropskou dotaci. Projekt původní keltské vesnice z druhého století před našim letopočtem s třiceti vesnickými domy, svatyní, panským sídlem i opevněním občanského sdružení Boii vznikal celých 10 let.
„Je to asi nejrozsáhlejší skanzen tohoto typu ve střední Evropě,“ tvrdí člen sdružení Boii Lukáš Blažek, který dnešek považuje za splnění dlouholetého snu.
Dva kilometry od Nasavrk totiž leží původní keltské oppidum, které mladé nadšence zaujalo natolik, že se rozhodli přiblížit keltskou kulturu široké veřejnosti.
Na nedaleké louce během roku vyroste nefalšovaná keltská vesnice. „Je historicky nejvěrohodnější. Všechny stavby, které tam máme, jsou rekonstrukce podle archeologických nálezů z České republiky. Dalším ‚nej‘ je, že bude řemeslně nejvěrohodnější,“ vysvětluje Anna Frantalová, manažerka projektu keltského skanzenu z občanského sdružení Boii.
Na stavbách tak nebyly použity žádné hřebíky, stroje, skleněná okna.
O projektu mluvila na Radiožurnálu Anna Frantalová, manažerka keltského skanzenu z občanského sdružení Boii
„Na ploše skanzenu bude zázemí pro návštěvníky, tedy servisní budova a parkoviště. Hlavní dominantou skanzenu bude rekonstrukce opevnění, včetně vstupní brány. Pokud touto branou návštěvníci projdou do vlastního areálu, bude zde na ně čekat 36 budov rozmístěných v šesti dvorcích. Součástí areálu bude také svatyně,“ dodává Frantalová.
Vesnice se stane součástí komplexu keltského archeoparku. Dnes ho tvoří naučná stezka, expozice na místním zámku a letní festival keltské kultury.
První část skanzenu bude otevřena příští rok v květnu nebo v červnu. Druhá část na podzim příštího roku.