V anglickém Ightfieldu vznikne pamětní deska Gabčíka a Kubiše. Za války se přátelili s tamní rodinou
Jméno zapadlé anglické vesničky Ightfield znají tak maximálně lidé v okruhu 30 kilometrů. Právě tam žila za druhé světové války rodina Ellisonových, která v podstatě přijala za své dva československé vojáky. Jmenovali se Jozef Gabčík a Jan Kubiš. V roce, kdy oslavíme 75 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha, se oba stateční parašutisté dočkají v Ightfieldu pamětní desky.
„Celá rodina Ellisonových, to znamená rodiče a obě sestry Edna a Lorna, které se s Gabčíkem a Kubišem velmi přátelily, je pochovaná na hřbitově kostela v Ightfieldu. Po skutečně dlouhém úsilí jsem získal souhlas, abychom umístili pamětní kámen přímo na hrob Ellisonových. Jejich příbuzní ten nápad podpořili, stejně jako rodina Jozefa Gabčíka,“ popisuje duchovní otec projektu, jeden z předních britských odborníků na operaci Anthropoid, John Martin.
Nové pamětní desky se ve Spojeném království dočkají Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Stateční výsadkáři se tak dlouho po smrti vrátí do blízkosti anglické rodiny, s níž za války navázali pevné přátelství
Rodák z Liverpoolu si ještě coby dítě školou povinné přečetl o atentátu na Reinharda Heydricha. Příběh Kubiše, Gabčíka a dalších československých hrdinů ho nepřestává fascinovat ani po letech.
„Učitelé na škole se mě vždycky ptali: ‚Johne, jaký je tvůj vytoužený cíl?‘ A já odpovídal, že se chci jednou podívat do Prahy, abych viděl na vlastní oči zatáčku, ve které parašutisté zaútočili na Heydricha. Československo bylo dlouho něčím na způsob vzdálené planety, kam se člověk nemohl moc dobře dostat. Tak jsem si svůj sen splnil až v roce 1992,“ vzpomíná Martin.
Podle něj se mezi oběma parašutisty a zcela neznámou anglickou rodinou vytvořilo velmi silné pouto. Ellisonovi a Gabčík s Kubišem si nejen psali, ale taky se intenzivně navštěvovali ještě dlouho poté, kdy už výsadkáři nepůsobili v táboře Cholmondeley.
„Sestry Ellisonovy si celou dobu po válce schovávaly dopisy od parašutistů a různé cetky, které od nich dostaly. Když jsem po letech našel Lornu Ellisonovou, mladší ze sester a přítelkyni Gabčíka, tak byla šťastná, že ten příběh může konečně po letech někomu vyprávět. Výsadkáři jí za války říkali o krásách Prahy, o Karlově mostě. Až když už byla coby stará dáma na vozíčku, tak se nám podařilo splnit její sen a českou metropoli skutečně navštívila.“
John Martin se všemožně snaží zvyšovat povědomí o působení československých parašutistů v Británii a výcviku, jehož se jim tam dostalo. John pořádá jednou ročně několikadenní výpravu do České republiky po stopách výsadku Anthropoid.
Jan Kubiš s Jozefem Gabčíkem se znovu v Ightfieldu nepřímo setkají s těmi, kteří je za druhé světové války přijali pod svou střechu, 23. července.