Hvězdice trnitá ničí Velký bariérový útes. Australané jí vyhlásili boj
Během uplynulých 27 let ztratil Velký bariérový útes více než polovinu svých korálů. Vyplývá to ze studie australských vědců, kteří největší podíl na ztrátě připisují ničivým bouřím, napadení korálů hvězdicí trnitou a z deseti procent oteplování moře v důsledku klimatických změn. O tom, že zprávy mohou mít sílu alarmující bouře, svědčí znepokojení v Austrálii, které tam ohrožení Velkého bariérového útesu vyvolalo.
Bouře a cyklóny jsou pro oblast typické, a vědci proto tvrdí, že cíleně mohou bojovat jedině proti hvězdici trnité.
„Hvězdice trnitá je pokládána za škodnou. Ve větším množství se podle vědců objevila v roce 1962, ale v posledních letech se objevuje čím dál častěji. Zejména po záplavách, kdy řeky splavují z farem živiny a hnojiva a hvězdice se na tom ještě více rozmnožuje,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu Ika Detrichová, vedoucí českého vysílání Rádia SBS v Sydney.
Boj Australanů za záchranu korálů popisovala ve Světě o deváté vedoucí českého vysílání Rádia SBS Ika Detrichová
Navzdory rozpočtovým škrtům přispěla australská vláda 200 milionů dolarů na program „Záchrana útesu“. V jeho rámci začali farmáři používat méně hnojiv a změnili způsob obhospodařování zemědělské půdy.
Vědci zároveň vyvinuli látku, kterou potápěči vstřikují do hvězdic a tím je ničí.
Největší korálový útes na světě leží ve vodách východně od Austrálie a měří 2600 kilometrů. Australané ho považují za národní dědictví. Navíc jako turistické lákadlo podstatnou měrou přispívá do státního rozpočtu – dvěma až třemi miliardami australských dolarů ročně.