Jak zabránit vyhubení slonů v Africe bude řešit summit v Keni
Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes zahájil sloní summit. V Keni se setkávají lídři afrických zemí spolu s podnikateli i vědci. Cílem je hledat řešení jak bojovat s pytláctvím a zabránit vyhubení afrických slonů. Na závěr summitu Keňa spálí skoro všechny své zásoby zabavené slonoviny.
Odborníci odhadují, že v Africe nyní žije 450 až 500 tisíc slonů. Ročně jich ovšem pytláci kvůli slonovině zabijí přes třicet tisíc. A to je dlouhodobý trend, který se zatím nedaří zvrátit.
Slon africký figuruje na červeném seznamu jako zranitelný druh. Znamená to, že čelí velkému nebezpečí vyhynutí ve střednědobém období, pokud se jeho životní podmínky nezmění.
Na summitu v Keni se setkají lídři afrických zemí spolu s podnikateli i vědci, aby hledali způsoby, jak zabránit vyhubení afrických slonů. Mluvil o tom Štěpán Sedláček
Sloní kel může vážit i deset kilogramů a jeho cena na černém trhu se pohybuje okolo 30 tisíc dolarů. Poptávka především z Asie tak stále podněcuje pytláky, aby slony nelegálně lovili.
Ze slonoviny se vyrábějí šperky, sošky a další ozdobné předměty, ale také se někdy využívá v tradiční asijské medicíně, ačkoli vědecké výzkumy žádné léčebné účinky neprokázaly.
Na konci summitu bude spáleno 106 tun sloních klů i už hotových výrobků ze slonoviny a asi 1,5 tuny rohů nosorožců. To vše v ceně černého trhu asi za 180 milionů dolarů, tedy čtyři miliardy korun. Kvůli takovému množství zabavené slonoviny muselo zemřít 7000 slonů.
Není to první taková akce, ale rozhodně je největší. Například v červenci 2011 nechal tehdejší prezident Mwai Kibaki spálit 5 tun klů z asi 300 zabitých slonů.
Boj s pytláky i podpora turismu
Summitu se kromě vědců a šéfů velkých firem zúčastní také afričtí lídři, kteří takzvaný sloní summit pravidelně pořádají. Kromě keňského prezidenta dorazí například i nejvyšší představitelé Gabonu, nebo Ugandy, a delegace z řady dalších zemí včetně Čadu, Tanzánie nebo Spojených států. V Nairobi očekávají přes 170 delegátů.
Hlavní cílem summitu je vyřešit boj proti pytlákům. Mezi chystanými plány je zdvojnásobení počtu strážců parku v Gabu, kde žijí zhruba dvě třetiny všech afrických slonů. Další iniciativou je zvýšení ochrany slonů v Botswaně nebo vytvoření zvláštní operační jednotky a elektrických plotů v Ugandě.
Další možností ochrany slonů skýtá turismus. Odborníci připomínají, že jednou z věcí, kterou může člověk udělat, je vydat se na safari. Z peněz turistů se totiž hradí ochrana nejen slonů, ale také nosorožců a mnoha dalších zvířat, která žijí v národních parcích a čelí nájezdům pytláků.
Keňský prezident prohlásil, že keňský a obecně africký turistický ruch je závislý na divoké přírodě. Jestliže zmizí divoká zvířata, bude konec s africkou turistikou, a to by byla velká rána pro hospodářství afrických států, dodal.