Před bouřkou neutíkejte pod osamělé stromy ani do zbořených domů, radí hasiči
Teploty stále stoupají, a proto není od věci připravit se i na nějakou tu bouřku. Pokud nás překvapí v Praze, stačíme se schovat v restauraci nebo pod střechou na tramvajové zastávce. Doma bychom měli pamatovat na to, že je potřeba ze sítě vypojit všechny spotřebiče. Pokud jsme ale venku, třeba na výletě v přírodě, hasiči doporučují dodržovat ještě další zásady bezpečnosti.
V minulosti se lidé při bouřce spoléhali na svěcené svíčky-hromničky, později už spíše na hromosvody. Přesto se tu a tam člověk ocitne v situaci, kdy je vydán dešti a bleskům napospas. I tak je ale možné nečas přečkat bez úhony na zdraví.
„Bezpečný úkryt před bleskem poskytují například husté lesy a háje. Naopak během bouřky v přírodě se rozhodně neschovávejte pod osamělými stromy, pod převisy nízkých skal nebo menších stavení bez bleskosvodu," vysvětluje mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.
Na zásady bezpečného chování při bouřce se zaměřila redaktorka Evelyna Kulíšková
Velké bezpečí podle ní neskýtají ani stavení s porušenou statikou, například polorozpadlé kostely nebo rozvaliny domů, kde v případě úderu blesku hrozí zřícení. Za bouřky není bezpečný ani pobyt v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě.
„Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, na poli nebo na louce, nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejlépe je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe, popřípadě si lehnout v nějaké prohlubni," radí Adamcová.
Bezpečný úkryt před bleskem zajistí také auto. „Pokud zůstanou zavřená okna i dveře, plechová karoserie poskytne spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru ale dávejte pozor na padající stromy nebo větve," upozorňuje mluvčí pražských hasičů.
Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti tří kilometrů, což je zhruba 9 sekund mezi hřměním a bleskem. Hasiči ale radí zůstat v bezpečném úkrytu až do doby, dokud bouřka neustoupí alespoň 10 kilometrů daleko. To je asi 30 sekund mezi hřměním a bleskem.