Britové otevřeli největší solární elektrárnu na vodě. Brzy je trumfnou Japonci
Solární elektrárny zabírají jen v Česku tisíce hektarů orné půdy. Ve světě ale v posledních letech vzniká mnoho fotovoltaických elektráren na vodních nádržích, které tímto neduhem netrpí. Zatím největší byla uvedena do provozu s příchodem jara na hladině nádrže královny Alžběty II. nedaleko Londýna.
Na hladině přehrady pluje přes 23 tisíc solárních panelů, které zabírají plochu osmi fotbalových hřišť. Energií mají zásobovat okolní čistírny odpadních vod.
„Voda a elektřina nejsou zrovna nejlepší partneři, takže stavba této solární farmy byla velkou výzvou,“ naráží Nick Boyle ze společnosti Lightsource Renewable Energy na fakt, že postavit solární elektrárnu na vodě znamenalo vyřešit řadu technických problémů.
Zaměstnanci firmy měli za úkol usadit solární panely na víc než 60 tisíc plovoucích nosníků a ukotvit celou farmu pomocí jisticích lan k pobřeží i ke dnu nádrže.
Chladná voda panelům svědčí
„Solární panely fungují optimálně při nižších teplotách. Postavit je na hladině nádrže má proto výborný efekt. Voda totiž panely ochlazuje,“ vysvětluje Boyle.
Reportáž Tey Parkanové o největší solární farmě na vodě. Leží nedaleko Londýna
S výsledkem je spokojený, ale přiznává, že všechny parametry elektrárny nejsou ideální.
„Panely nejsou optimálně nakloněné ke slunci. Sklon je o něco menší, ale byl to kompromis. Farma je díky tomu stabilnější v poryvech větru a na vlnách,“ dodává Boyle.
Plovoucí elektrárna u Londýna má v prvním roce provozu vyprodukovat takové množství elektřiny, které by stačilo k zásobení asi 1800 britských domácností.
V současnosti je to největší plovoucí solární farma na světě, což ale bude platit jen krátce. V Japonsku se totiž staví skoro dvojnásobně velká plovoucí elektrárna. Do provozu má být uvedena na jaře roku 2018.
Kromě Japonska a Velké Británie se v současné době solární parky na vodě staví i ve Francii, Thajsku, Jižní Koreji, Malajsii, Austrálii nebo Brazílii.