Noční obloha nabízí možnost pozorovat Geminidy, 'padající hvězdy'

V noci na pátek můžeme na obloze vidět až tisíc padajících hvězd. Nejsou to samozřejmě skutečné hvězdy, ale drobné meteory nazvané Geminidy. Můžeme je sledovat pouhým okem, ale specialisté na astronomii jistě využijí dalekohledy. Jeden takový má připravený i Rostislav Štork ve hvězdárně Astronomického ústavu akademie věd v Ondřejově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj Geminidy

Meteorický roj Geminidy | Foto: Gsi Teleinformatica

„Geminidy jsou jedním z meteorických rojů. Meteory obecně vznikají tak, že jejich mateřské těleso, což může být kometa nebo v případě Geminid je to asteroid, planetka, tak toto těleso obíhá kolem Slunce ve sluneční soustavě a tu svoji dráhu postupně zaneřádí drobným materiálem který se zvláště z komet trousí dost výrazně,“ řekl Rostislav Štork.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rostislav Štork ve hvězdárně Astronomického ústavu akademie věd v Ondřejově mluví o Geminidách ve Večerním Radiožurnálu

Dodal, že když Země protíná dráhu takového tělesa, tak tyto zbytky pozorujeme jako takzvané padající hvězdy, což jsou malé částice o velikosti jednoho milimetru a nejvýše jednoho centimetru.

„A když narazí do zemské atmosféry, tak v ní shoří, a to je právě jev, který pozorujeme na obloze,“ vysvětlil Rostislav Štork.

Meteorické roje pozorujeme i jindy, třeba koncem srpna jsou to známé Perseidy.

Vladimír Kroc, Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme