Politická kariéra, propojení s byznysem i sponzoring. Web Našipolitici.cz obnovil svou činnost

Životopisy, kariéra nebo propojení s firmami - i to je možné najít na obnoveném webu Naši politici.cz. Spolupracovaly na něm protikorupční organizace Transparency International, Hlídač státu, který pracuje s otevřenými daty a taky IT odborníci z organizace Česko.Digital. Od občanského sdružení Naši politici, které stránky spravovalo do předloňského roku, trojice převzala některá historická data. Jinak je web od základu nový.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profil premiéra Andreje Babiše na webu Našipolitici.cz

Profil premiéra Andreje Babiše na webu Našipolitici.cz | Zdroj: repro foto Našipolitici.cz

Po zadání adresy Nasipolitici.cz se objeví vyhledávací okno, uživatel tam napíše jméno politika a zobrazí se stránka s profilem. Kromě životopisu tam čtenáři najdou informace o politické kariéře, případném propojení s byznysem nebo sponzoringu. Web programovaly zdarma desítky dobrovolníků, říká Jakub Nešetřil, zakladatel a ředitel organizace Česko.Digital.

25:38

Vláda se snaží přikrýt své podvody. Velká nákupní žranice se zatím nekoná, tvrdí Ondráčka

Číst článek

„Je tam kompletně nová vizuální identita, programování i web. To všechno vzniklo na půdorysu posledních dvanácti měsíců,“ vysvětluje Nešetřil.

Doplnění se nebrání

V tuto chvíli web obsahuje 300 ověřených profilů současných poslanců, senátorů, členů vlády a k tomu bezmála tři tisíce dalších profilů třeba i zesnulých nebo bývalých politiků. Autoři chtějí databázi doplnit i před podzimními krajskými volbami a pomoct můžou uživatelé i sami politici.

„Pokud by kdokoliv z politiků měl ať už pocit, že tam některá informace není přesná nebo by tam chtěl mít profil, či by měl nápad i na to, o jaké informace by měl být profil rozšířený, tak bychom s ním chtěli vést dialog, protože to nemá být žádné kladivo na politiky, má to jen zjednodušovat a otevírat celý ten prostor pro voliče tak, aby věděli, koho volí,“ popisuje vedoucí analytik Transparency International Milan Eibl.

Proč teď projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů? ‚Nenahráváme premiérovi,‘ říká Benešová

Číst článek

Články z dezinformačních webů

Obsáhlá databáze by nevznikla bez veřejných dat organizace Hlídač státu, která už delší dobu pracuje s centrálním registrem oznámení, insolvenčním a obchodním rejstříkem nebo s údaji o sponzoringu. V sekci mediální obraz může uživatele zarazit, že web Našipolitici.cz nabízí i články z dezinformačních webů. Jak ale vysvětluje politolog Západočeské univerzity Přemysl Rosůlek, má to své opodstatnění.

„Někteří politici, řekněme ne z toho mainstreamového spektra, poskytují dezinformačním, konspiračním nebo hybridním webům ochotně rozhovory. A pokud dá někdo ochotně rozhovor například serveru Sputnik News, tak to o tom politikovi něco vypovídá,“ říká.

Transparency International podle svého vyjádření dezinformační weby nepodporuje, v databázi pouze zachycuje, když je politik cílem pozitivní i negativní kampaně takových serverů. Rosůlek doporučuje, aby se autoři databáze Našipolitici.cz zaměřili víc na příspěvky politiků na sociálních sítích. Web teď obsahuje jen prokliky na jejich profily.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme