Jak převážet kolo autem? Za nesprávné upevnění hrozí pokuta doma i v zahraničí
Pokud jedete na dovolenou autem a berete s sebou kola, nezapomeňte je dobře upevnit. Když k tomu máte uzpůsobené auto, můžete si ho vzít i dovnitř. Většina řidičů ale vozí kola buď na střeše, nebo vzadu na autě. Pokud ho neupevní správně, může od policie dostat vysokou pokutu. Ta hrozí i v zahraničí.
„Pokud má někdo větší auto, například SUV, tak doporučujeme upevnění kol na tažné zařízení kvůli manipulaci a bezpečnosti. Nosiče na střechu jsou pro auta, která nejsou vybavena tažným zařízením, doporučujeme je dávat spíše na menší vozy kvůli manipulaci, jinak bezpečnost je samozřejmě stejná jako u nosičů s tažným zařízením,“ vysvětloval Radiožurnálu technik z Centra střešních nosičů v Praze Hostivaři Daniel Záhoř.
„Chodí sem hodně lidí, kteří mají drahá kola, ale nechtějí potom investovat do nosičů kol - ani na tažné zařízení, ani na střechu. Nosiče mají podomácku vyrobené nebo koupené od nějaké „no name“ značky. Hlavní problém je v tom, že novodobá kola mají velmi široké rámy. Ty levnější nosiče kol potom rámy dobře neobepnou a kola z nich potom padají,“ popsal Záhoř.
Praha 1 omezí pohyb jízdních kol v centru. Opatření chce stihnout do začátku letní turistické sezony
Číst článek
„V případě, že při kontrole policisté odhalí nebezpečné umístění či špatné a nedostatečné zajištění nákladu, pak řidiči hrozí nejen několikatisícová pokuta, ale také mu policisté mohou zakázat další jízdu,“ upozorňovala mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová.
Podobně jako kola by měli lidé převážet na autech i koloběžky, které jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Podle specializované prodejny Koloběžíme.cz se dají jednoduše připevnit na některé střešní nosiče. Jak ale varuje BESIP - kola ani koloběžky není vhodné vozit uvnitř auta, v případě nehody můžou vážně zranit posádku.