Za přivezení ‚suvenýrů‘ z dovolené může padnout i pokuta. Češi si kromě mušlí vozí i hady nebo želvy
Písek z pláže na Sardinii, mušle z Francie, ale i gekoni, hadi a želvy. Jen některé z věcí, s kterými se setkali celníci z pražského ruzyňského letiště při kontrolách zavazadel. Na dovoz nepovolených předmětů či dokonce živočichů teď v době dovolených naráží prakticky denně. Co si tedy z dovolené můžeme, a naopak nemůže přivést? Odpovídá mluvčí celního úřadu Praha-Ruzyně Igor Lenský.
Kvůli kterým předmětům můžu mít problém?
Nejčastěji celníci zabavují úlomky z korálových útesů nebo orchideje a jiné chráněné rostliny. Turista si věci kopí nebo je sebere při výletu. Bohužel se ale setkáváme i s případy, kdy se tyto věci vozí za komerčním účelem.
Přivést si v kufru z dovolené úlomek korálu nebo chráněnou rostlinu se může pořádně prodražit
Příkladem je kufr s šedesáti čtyřmi hady, pěti želvami a čtyřmi gekony, který celníci nedávno zabavili. Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí. Prakticky nejčastějším prohřeškem je dovoz živočichů a rostlin, které jsou na seznamu CITES. To je úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy. Každoročně celníci odhalí desítky porušení, v loňském roce jich bylo 94.
Někteří lidé si z dovolených vozí mušle, kamínky... Tady sankce nehrozí?
Záleží, jestli jejich sběr nezakazuje lokální vyhláška. Třeba na Azurovém pobřeží ve Francii vyhláška zakazuje sběr mušlí větších než tři centimetry. V Sardinii zase nedávno pokutovali člověka, který si chtěl odvézt písek. Turista do dvoulitrové plastové lahve nabral na Sardinské pláži a dostal pokutu 700 eur.
V poslední době se zpřísňují i pravidla pro vývoz věcí z Indonésie nebo Egypta. Zákazy platí zpravidla v chráněných oblastech nebo národních parcích.
Co jídlo, platí nějaký zákaz i pro potraviny?
Platí, konkrétně se do Česka nesmí dovážet živočišné produkty pro osobní spotřebu ze zemí mimo Evropskou unii. Je to například maso a masné výrobky a také produkty z mléka.
Chorvatsku chybí turisté. Na vině může být naše nadutost i vysoké ceny, píše místní deník
Číst článek
Jde o to, že ve třetích zemích je odlišná a většinou horší nákazová situace. Vyskytují se tam nebezpečné nákazy, které bychom mohli zavléct na území české republiky nebo Evropské unie.
Jsou ale výjimky, na které se zákaz nevztahuje. Jde například o Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, San Marino, Švýcarsko. Z Grónska nebo Faerských ostrovů lze dovézt jen 10 kilo těchto produktů.
V případě porušení zákazů celníci věci zabavují a likvidují, stejná pravidla platí i pro zásilky a balíky s živočišnými produkty.