Cigarety jsou v hongkongském vězení tvrdá měna. Češi si stěžují jen na kvalitu jídla
Podle ministerstva zahraničí na konci loňského roku si víc než 1200 Čechů odpykávalo trest ve vězeních po celém světě. V tomto týdnu k nim přibyl minimálně jeden další. Nejvyšší soud v Hongkongu poslal na 27 let za mříže třiašedesátiletého Čecha. Spolu s ním sdílí celu i další Čech, který na soud teprve čeká. Do hongkongského vězení se za nimi vydal zpravodaj Českého rozhlasu ve východní Asii David Jakš.
Když přijdete na návštěvu do vězení Lai Chi Kok za jakýmkoli vězněm, musíte si do skříněk odložit veškerou elektroniku, dovnitř nesmějí dokonce ani tužky, nebo noviny. A příchozích je tolik, že pípnutí skříněk signalizující jejich uzavření se slévá v jednolitou melodii.
„Ať tě to ani nenapadne! Když to u tebe najdou, je z toho velká pokuta a možná by ses odtud těžko dostával," směje se Kanaďanka Lisa, která sem přišla navštívit svého přítele ve vazbě. Vidí, že přemýšlím, jestli by nešlo vzít si s sebou dovnitř malé nahrávací zařízení.
Pokud vězeň souhlasí, přes telefon a skleněnou přepážku si můžete povídat maximálně patnáct minut. Během nich se dozvíte třeba i to, že nejlepší, co můžete z venku přinést, jsou cigarety. Za mřížemi je to tvrdá měna a třeba za přenechaný oběd se platí dvěma kusovkami. Ty se smění za jednu baterii, baterie za šampón, šampón za instantní kávu a tak dále.
„Dohlížíme na to, aby s naším občanem bylo zacházeno stejně, jako s místními občany. Naši zadržení si na špatné zacházení nestěžují, snad jen na kvalitu jídla, ale ta je bohužel stejně nepříliš kulinářsky vyvážená i pro místní občany," vysvětluje pro Radiožurnál český konzul v Hongkongu Dalibor Mička, který za oběma Čechy do věznice pravidelně přichází.
Soud v Hongkongu rozhodl. Český senior si za pašování drog odsedí 27 let
Číst článek
Jeden z českých občanů teď dostal 27 let vězení, což znamená, že se z vazby přesune do výkonu trestu a oba Češi se pravděpodobně rozdělí.
Soudkyně Hon Poon přiznala, že v případě odsouzeného Čecha požadovala daleko více důkazního materiálu, hlavně záznamy z bezpečnostních kamer z letišť v Dubaji a v Rio de Janeiru, odkud Čech s pěti a půl kilogramu kokainu přiletěl. Letiště ale záznamy nevydaly. I přesto žalobce Martin Richman jednoznačně přesvědčil sedmičlennou porotu a ta poslala třiašedesátiletého Čecha na sedmadvacet let do vězení.