Stovky ukrajinských lékařů a sester pracují jako pomocné síly, než si vyřídí potřebné povolení
Přes české hranice přešly mezi statisíci uprchlíky z Ukrajiny také stovky zdravotníků – kvalifikovaných lékařů a sester. Ve výkonu jejich povolání v Česku jim teď brání vyřízení potřebné administrativy. Nastupují tak dočasně na nižší zdravotnické pozice. Je to případ i náchodské nebo rychnovské nemocnice.
„Mohla jsem jít pracovat jako dělník ve zdravotnictví. A když dostanu dokumenty, budu pracovat jako zdravotní sestřička.“ Natálie Sokolová čeká na vyřízení administrativy, aby mohla pracovat v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou jako zdravotní sestra. Teď dělá práci ošetřovatelky a pomáhá s úklidem.
Naopak Olena Janková má všechny náležitosti zařízené a nastoupila tak na pozici sestry na chirurgickém oddělení. Teď ji čekají zkoušky. „Testy pro zdravotní sestřičku z medicíny, legislativa. První jsou písemné testy, potom praktické a ústní zkoušky.“
Volodymyr Kondraťuk pak pracuje jako praktická sestra v nemocnici v Náchodě. Některé směny ale místo na svém interním oddělení slouží na ambulanci pro ukrajinské uprchlíky.
Každý den tu podle jeho slov ošetří asi desítku ukrajinských pacientů, ať už s akutními problémy, nebo s pooperačními kontrolami. „Působím tu jako tlumočník i zdravotní sestra. Když se bavím s ukrajinskými uprchlíky, tak s nimi hovořím ukrajinsky a někdy je pro mne těžké přepnout na ten jiný jazyk.“
‚Jak může člověk být jen tak, bez práce?‘ Světlana se měsíc po příchodu do Čech stará o seniory v Ostravě
Číst článek
Volodymyr se tu střídá s dalšími sestrami ukrajinské národnosti. Stejně jako Natálie Sokolová čekají i další na vyřízení administrativy, aby mohli nastoupit na pozice jejich kvalifikace.
„Aktuálně zaměstnáváme 34 ukrajinských uprchlíků, asi polovina z nich má potřebnou kvalifikaci na práci zdravotníka, ale zatím dělají dělníka ve zdravotnictví, protože nemají potřebnou nostrifikaci. Samozřejmě, až budou mít administrativní řízení hotové, počítáme s nimi na kvalifikované pozice,“ říká mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 z 300 tisíc uprchlíků, kteří přišli do Česka, se zaregistrovaly jako zdravotničtí pracovníci stovky z nich.