Opozice požaduje odstoupení prezidenta Aslana Bžaniji, ten to ale odmítl. „Nepodléhejte provokacím! Zůstanu v Abcházii a budu pracovat jako dříve,“ prohlásil.
Česko je zemí s nejméně dostupným bydlením z celé Evropy. Vyplývá to z dat společnosti Deloitte. Na nákup bydlení o rozloze 70 metrů čtverečních je v průměru třeba 13,3 hrubých ročních mezd.
Před letní sezonou ceny chat a chalup překvapivě klesly. Více než když jindy už také nehraje v ceně roli jen lokalita, ale zásadní je pro kupující i stav objektu.
„Do loňského roku byla daň za třípokojový byt 882 korun. Letošní rok to by již 3470 korun, takže skoro čtyřikrát víc,“ říká mladá žena, která bydlí přímo v centru Zlína v ulici Hluboká.
Pražanům doporučuje dívat se po bydlení v Nuslích a Michli. „Jsou tam uličky, které ještě čekají na své probuzení,“ jmenuje v podcastu Bourání na Radiu Wave obchodník s realitami Pavel Velebil.
I přes klesající ceny hypoték i energií se vlastnické bydlení stává stále méně dostupné. Například průměrný byt v Praze o velikosti 50 metrů čtverečních vyjde na šest milionů.
Dohledávání majitelů začalo v roce 2014, lidé se o nemovitosti mohli přihlásit. Pozemky mají dohromady rozlohu 16 300 hektarů a většinou jde o ornou půdu.
Pozemky a nemovitosti, o které se nikdo do konce roku 2023 nepřihlásí, propadnou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je pak nejdřív nabídne obcím a jiným státním institucím.
Česko je sice země s poměrně nízkou nerovností, to ale podle sociologa Tomáše Kosteleckého platí jen tehdy, pokud se srovnávají platy. Rozdíly v majetcích jsou mnohem větší.
Oslovených 1405 expertů očekává, že vyšší životní úroveň a vyšší příjmy povedou v mnoha regionech světa ke zvýšené poptávce, ale také k touze po větším životním prostoru a k růstu populace.
Rozestavěný a oplocený hotel Bohemia zůstává už deset let a je to jedno z bolavých míst v Chrudimi. Jenže na tom, jestli hotel koupit, nebo nekoupit, se radniční koalice zatím neshodla.
Centrální banka zároveň konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. Na konci prvního čtvrtletí byly o 57 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácností.
Praha od státu dostane kasárny v Karlíně, která zahrnují čtyři pozemky a tři stavby v hodnotě 1,11 miliardy korun. V kasárnách, které jsou ve špatném stavu, město plánuje mimo jiné vybudovat byty.
„Žijeme v etapě historie, ve které nelze jít a postavit za málo peněz,“ říká Milan Roček, který analyzuje data o cenách bydlení. „Developer neumí postavit levně, tak to pak nemůže levně nabídnout.“
Nejdražší nemovitostí Aliny Kabajevové má být 20pokojový byt v Soči. Jeho součástí je přistávací plocha pro vrtulníky, kinosál, sál na biliár, sauna, solárium nebo bar s tanečním parketem.
Lidé, kteří prodávají byt nebo dům, dostanou za svou nemovitost méně peněz než například před rokem. A dost možná ji budou prodávat déle. Vyplývá to z dat oslovených realitních kanceláří i portálů.
Ekonomiku zastavila překážka, kterou půjde jen těžko odstranit. Firmy během krize zvýšily ceny, zčásti kvůli dražším vstupům, teď si na ně ale zvykly a chtějí s jejich pomocí dosáhnout vyšších zisků.
Zájemci o vlastní byt nebo dům si stále častěji říkají o slevy v řádu stovek tisíc korun. U luxusních nemovitostí žádají snížení ceny i o několik milionů.
Ruská ambasáda se pokoušela získat věcné břemeno na desítky budov v Praze, píše Deník N. A cena kávy podle deníku Právo roste. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V Česku chybí vlakové vagony na převoz uhlí, píše deník E15. A až třetina ojetých aut dovezených ze zahraničí je po velké havárii, varují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Primárním důvodem vysoké inflace je tedy podle ekonoma Havránka špatná politika centrální banky, která má cenovou stabilitu na starosti. „Je to jediná instituce, která se o ní má opravdu starat.“
„Ve čtvrti Exarcheia se ceny zvedly od loňského roku o 74 procent. Má to několik důvodů – například hodně čínských a izraelských investorů skupuje celé domy a mění je na Airbnb a byty,“ říká makléřka.
Nájmy v Česku meziročně vzrostly o 11 procent. Průměrný nájem v Praze dosáhl částky 28 500 korun na měsíc. Podle odborníků budou ceny růst i nadále, ale pomalejším tempem.