Vajíčka jsem neměla od Vánoc, říká seniorka. Kvůli chudobě pravidelně navštěvuje potravinovou banku
Potravinovou pomoc ve Frýdku-Místku potřebuje poslední dobou víc seniorů. V houfu lidí před tamní výdejnou teď pravidelně čeká na jídlo zdarma třeba sedmdesátnice Jana. Tvrdě na ni dopadlo zdražení energií. Spadla na ni navíc exekuce, do toho potřebuje drahé léky a jídlo z potravinové banky jí tak pomáhá přežít složité období.
Mezi desítkami lidí čeká před potravinovou bankou ve Frýdku-Místku také starší paní v baretu. „Chodím pravidelně v úterý a v pátek,“ říká Radiožurnálu paní Jana.
„Potřebovala bych hlavně mléko a vajíčka. Ty jsem nejedla od Vánoc.“ Mléko si prý dříve kupovala v supermarketu, ale protože podražilo, chodí si i pro ně do potravinové banky.
Ještě donedávna s penězi jakž takž vyšla. Jenže pak měla platit o třetinu více za elektřinu, a to už nezvládla. Teď nemá ani na jídlo. „Pobírám důchod, ale teď mi ho zastavil exekutor kvůli elektřině, takže jsem úplně bez peněz,“ vysvětluje svoji situaci paní Jana.
Život k nezaplacení
Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.
Říká, že pracovala celý život jako servírka, ale začínala v těžkém průmyslu. „Když jsem se vyučila, byla jsem na šachtě a házela jsem uhlí na pásy. Jenomže jsem to nezvládala, tak jsem se vrátila zpátky k profesi. Dělala jsem potom na havířských hospodách, kde jsem se nadřela jak mezek,“ vzpomíná.
Teď je hodně nemocná. Je po operaci srdce a musí brát léky, což jí zvyšuje náklady. „V květnu jdu k doktorovi. Zvedl se mi cukr a za tři měsíce jsem shodila osm kilo. Nevím, co bude. Doktor mi řekne, že na sebe musím dávat pozor. Ale to nejde,“ dodává.
Někdy jí podaruje zbytky zeleniny známá z trhu. Život teď není jednoduchý, říká. „Víte co, mě už se kolikrát nechce ani žít,“ říká hořce paní Jana.