‚Je znát, že zájem o meníčka klesl.‘ Lidé si stále častěji nosí obědy z domu, ohrožuje to venkovské podniky
Zaměstnanců, kteří si do práce nosí své vlastní jídlo z domova, přibývá. Podle nedávného průzkumu agentury STEM/MARK pro stravenkovou společnost vzrostl počet strávníků domácího jídla meziročně ze 45 procent na 49 procent. Do práce si nosí jídlo v krabičkách i lidé na Vysočině.
Za poslední tři roky vzrostla průměrná republiková cena poledního menu v restauracích o 54 korun na aktuálních 180 korun. Na Vysočině je asi o dvacet korun nižší.
Podle průzkumu STEM/MARK pro stravenkovou společnost hraje právě cena roli v tom, že si lidé častěji nosí jídlo do práce z domova.
Má to tak i paní Marie z Polné. „Pohodlnější je restaurace, ale ekonomičtější a rychlejší pro mě kvůli práci je krabička,“ říká.
Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je to důsledek vysoké inflace. „Je tam nárůst v ceně poledního menu, což ovšem nepokrývá zvýšené náklady, které s tím souvisí,“ upozorňuje.
V roce 2022 se náklady restauratérů zvedly průměrně až o 40 procent, tvrdí Stárek. Jde hlavně o energie, suroviny, mzdy zaměstnanců a nájemné.
„Je znát, že zájem o meníčka klesl. Dělali jsme jich třeba 120, teď je to 60,“ potvrzuje vrchní z restaurace havlíčkobrodské Kozlovny Jana Komárková.
Lednice a mikrovlnná trouba
Vysoké náklady ohrožují existenci až poloviny restaurací a hotelů. Část zvažuje ukončení provozu
Číst článek
Na častější stravování na pracovišti se někde snaží reagovat i sami zaměstnavatele. Vstříc lidem vychází například Městský úřad v Havlíčkově Brodě.
„Máme lednici, mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici. Městský úřad má zhruba 160 zaměstnanců a mnoho z nich, ne-li většina, si skutečně nosí jídla do krabiček. Ceny v restauracích narostly, takže bych viděla důvod tam,“ říká mluvčí úřadu Elena Doležalová.
Podle údajů Asociace hotelů a restaurací jsou odlivem zákazníků nejvíc ohroženy venkovské podniky. Podle Václava Stárka by jim mohla pomoct větší podpora ze strany samospráv.