Covid-19 už nepředstavuje globální zdravotní stav nouze, rozhodla Světová zdravotnická organizace
Celosvětová pandemie covidu-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem. Podle agentury Reuters o tom v pátek rozhodla Světová zdravotnická organizace. Svůj nejvyšší stupeň pohotovosti Světová zdravotnická organizace vyhlásila 30. ledna 2020. Konkrétní dopady oznámení nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že nemoc covid-19 podle odhadu zabila ve světe nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistika organizace uvádí zhruba třikrát nižší počet.
Vakcíny proti covidu-19 podle Světové zdravotnické organizace v Evropě zachránily přes milion životů
Číst článek
Experti konstatovali pokles počtu pacientů nakažených covidem-19 v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče, klesající počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí i vysokou míru imunizace obyvatel proti covidu-19.
Doporučili, aby začala nová fáze přístupu k této nakažlivé nemoci. „To nicméně neznamená, že by covid-19 nepředstavoval nadále hrozbu pro globální zdraví,“ řekl šéf organizace. Zrušení stavu nouze označila za znamení pokroku.
Podle Ghebreyesusova odhadu v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo ve světě nejméně 20 milionů lidí. Oficiální statistiky organizace, které vycházejí z údajů od členských zemí, přitom mluví zhruba o 6,9 milionu mrtvých.
Krok k ukončení pandemie
Odhad Světové zdravotnické organizace se podle agentury AFP zakládá na analýze takzvané nadúmrtnosti, tedy rozdílu mezi počtem úmrtí v letech, kdy byla pandemie covidu-19, a průměrem z let před pandemií.
Reuters označuje postup WHO za významný krok k ukončení pandemie. Stav nouze pomohl soustředit mezinárodní pozornost na zdravotní hrozbu a posílit spolupráci v poskytování vakcín a léčby.
Počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou klesl z maxima více než 100 000 mrtvých za týden v lednu 2021 na něco přes 3500 v týdnu do letošního 24. dubna, vyplývá z dat Světové zdravotnické organizace.
Odborníci upozornili, že v mnoha zemích se nemoci nyní věnuje menší pozornost, což vede k menšímu testování a nižšímu sledování vývoje nákazy.