Úmyslně šířit covid-19 už by nemělo být trestné. Ministerstvo chce zrušit i izolaci po pozitivním testu
Na seznamu nakažlivých nemocí, za jejichž šíření hrozí v základní sazbě až tři roky vězení, jsou nyní vedle covidu-19 například mor nebo cholera. Vláda Petra Fialy (ODS) rozhodne o tom, zda covid ze seznamu vyškrtne. Za jeho úmyslné šíření už by tak nemusely hrozit tresty.
Covid-19 má ze zmiňovaného seznamu zmizet v polovině dubna, aspoň tak to odhaduje ministerstvo zdravotnictví. Už údajně není tak škodlivý jako ostatní nemoci, které na něm jsou.
Novinku musí ještě schválit vláda. Návrh jí předkládá ministerstvo spravedlnosti, které ale původně chtělo změnu až od července. Nakonec se ale spravedlnost s resortem zdravotnictví domluvilo na dřívějším termínu.
Strach z covidu opadl, ač se koronaviru nezbavíme. Další vakcíny ale nebudou, říká vědec Pačes
Číst článek
Jedním z hlavních důvodů, proč na změnu ministerstva tak spěchají, je to, aby mohl resort zdravotnictví zrušit izolaci po pozitivním testu na covid-19. Teď platí automaticky povinně zůstat sedm dní doma.
„Postup, který je nyní upraven vyhláškou, neumožňuje individuální postup, což v aplikačním prostředí a běžném životě může vyvolávat komplikace,“ říká pro Radiožurnál Eliška Machová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
O tom, jestli má jít člověk do izolace, mají podle ministerstva nově rozhodovat lékaři.
Úmyslné šíření
Policisté v minulosti řešili několik případů, kdy někdo v Česku úmyslně covid-19 šířil. Připomenout můžeme případ ženy, která před dvěma lety přišla na urgentní příjem mladoboleslavské nemocnice kvůli bolesti břicha. Chtěla vyšetření, zatajila ale, že má být doma v izolaci kvůli pozitivnímu covidovému testu.
Právě v roce 2021 řešili policisté šíření nakažlivé nemoci, ať už z úmyslu, nebo nedbalosti, nejčastěji. Evidují za tu dobu rekordních 192 případů. Sice nerozlišují, o kterou nemoc se jednalo, podle nich ale drtivá většina případů souvisela právě s covidem.
Za úmyslné šíření v základní sazbě hrozí až tři roky vězení, v krajním případě je to i 12 let za mřížemi. Reálně ale soudy podle aplikace JakTrestáme.cz ukládaly za šíření nakažlivé nemoci většinou podmíněné tresty.
Jak jsme na tom s covidem
U Prahy vznikla nejmodernější virová laboratoř. Vědci tam budou zkoumat i koronavirus a dlouhý covid
Číst článek
Covid-19 je na zmiňovaném seznamu nemocí už od jara 2020, zařadila ho tam bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). V návrhu na změnu se píše, že tehdy bylo o covidu velmi málo informací, chyběla léčba i preventivní opatření, třeba očkování.
To už teď tak není. „Celkově v populaci už nemoc strašně dlouho nemá zdravotní dopad. Tím myslím minimálně celou druhou polovinu roku 2022,“ říká ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Je pro, aby už šíření covidu-19 nebylo trestné. Podobně k tomu teď přistupují i ostatní evropské státy. Aktuálně podle Duška přibývá v pracovních dnech v Česku asi tisícovka lidí nakažených covidem-19, o víkendech je jich potom méně.
„Naprostá většina nákaz nevyvolává žádné dlouhodobější vážné zdravotní potíže ve smyslu nutnosti hospitalizace nebo dokonce pobytu na jednotce intenzivní péče,“ vysvětluje.
Kvůli covidu-19 podle Ladislava Duška leží na všech českých jednotkách intenzivní péče asi čtyřicet pacientů. Jsou to většinou starší a jinak nemocní lidé.