'Bosých turistů' přibývá v přírodě i ve městě. Vznikají pro ně speciální stezky
V Česku se začíná rozšiřovat takzvaná bosá turistika. Její propagátoři říkají, že chůze bez bot je příjemná a hlavně zdravá. Pravidelně se do ní zapojují už stovky lidí. Vznikají dokonce i speciální stezky pro bosé výletníky.
„Viděl jsem pár lidí, kteří občas chodí bosi. Zaujalo mě to, zkusil jsem to a už bych v botách moc chodit nemohl,“ říká 29letý Lukáš Findejs.
Bos chodí už přes rok a podle svých slov do ničeho špatného zatím nešlápl.
Pozor si musí dávat hlavně na sklo nebo psí exkrementy, loužemi nebo blátem prochází běžně. „Je to příjemný materiál,“ vysvětluje.
Po chůzi naboso má sice Lukáš trochu špinavá chodidla, to mu ale nevadí. Hlavně mladší lidé ho však považují za blázna.
Fenomén takzvané bosé turistiky je v Česku na vzestupu. Vznikají dokonce speciální stezky pro chůzi bez bot. Reportáž natočila Veronika Hlaváčová
Na nejrůznější reakce lidí naráží i David Mrhač z občanského sdružení Bosá turistika, které po republice rozšiřuje speciální stezky.
„Stezka pro bosé nohy je v podstatě chodník, na kterém jsou různé druhy povrchu od šišek přes kamínky, písek, jehličí a podobný materiál,“ popisuje.
Nejdelší stezka, dlouhá 10 kilometrů, vede z Valtic do Rakouska. David Mrhač upozorňuje hlavně na to, že je chůze bez bot zdravá.
„Ať už se jedná o plochou nohu a ortopedické potíže, posilujeme si tím imunitu a na chodidlech je spousta reflexních bodů, které bosou chůzí masírujeme,“ vyjmenovává.
Pozor na infekce
To uznává i kožní lékař Petr Arenberger, varuje ale před zraněním, do kterého se může dostat snáz infekce.
„Může vzniknout třeba i růže, erysipel, a pokud má člověk sklon k cukrovce, infekce může i zbytečně zatěžovat končetinu tak, že může vést i k její amputaci,“ upozorňuje a dodává:
„Nechci nikoho strašit. Chození naboso může být příjemné, kdo chce chodit, ať chodí, ale ať to vždycky dobře zváží.“
Při chození naboso se více můžou šířit i bradavice.