'Respekt k horám chybí.' Skialpinismus je populárnější, ale chování lyžařů vadí ochráncům přírody
Ještě před pár lety byl člověkem téměř netknutý, dnes ho křižuje nespočet stop od lyží - volný terén v Jeseníkách vyhledává čím dál víc skialpinistů. Láká je hlavně svoboda pohybu a dobrodružství. Mnozí ale jezdí místy, kde nemají co dělat. V národních přírodních rezervacích tak porušují zákon. A ochranářům přírody to vadí.
Jan Navrátil dělá horského průvodce v Jeseníkách už sedmým rokem. Své možnosti dobře zná: „Když se tady člověk podívá na kopce, tak je to rozježděné všude možně a lidi zákony nedodržují. Na mě chodí udání jako na prvního.“
Právě se vrací z výpravy - na tvářích ostatních skialpinistů je znát vysílení. „Úžasný, hlavně je to první zkušenost,“ popisuje nadšení z prožitého dne Mirek Spurník z Litovle.
„Kurzisté se seznámí kompletně se skialpinismem. Od pohybu na lyžích až po lavinovou problematiku, která je také důležitá,“ popisuje mladý průvodce kurz. Někteří skialpinisté ale podle něj nastavená pravidla v národních přírodních rezervacích naprosto ignorují.
„Bohužel spousta lidí sem přijede z měst, a teď to nemyslím nijak zle, ale vykořistí ty hory a to není správně. Respekt a pokora k těm horám trochu schází,“ říká Navrátil.
Nad jejich chováním se mračí i vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. „Problém je především v tom, pokud skialpinista sjíždí volným terénem, tak dost často uřezává špičky malých stromečků, které v tu chvíli jen trčí z té sněhové pokrývky,“ říká Petr Šaj.
Podle Šaje lidé plaší i zvířata. Současně si ale uvědomuje, že skialpinismus je trend a stále sílí. „Budeme muset vytipovat nějaká území, kde by se skialpinistické trasy vyznačily. V tom případě bychom měli větší šanci turisty odkazovat do těchto lokalit. Podobně to funguje i v Krkonoších a větších horách,“ dodal Šaj.
Na ostatní si posvítí strážci přírody. Jejich kontroly v terénu budou častější.