Trestní oznámení na hodnotitele a vratka 4,6 milionu korun. Co ukázala kontrola dotací Agrofertu?

Dceřinky Agrofertu musí z dotací vrátit přes 4,6 milionu korun. Vratku vystavilo ministerstvo průmyslu po kontrole 11 projektů, kterou provedlo na pokyn Evropské komise. Prověrka navíc odhalila, že jedna z firem neměla 20milionovou finanční injekci vůbec dostat. Úřad kvůli tomu podal trestní oznámení na hodnotitele, který projekt špatně posoudil. Vyplývá to z dopisu českých úřadů Bruselu k auditu ke střetu zájmů, který má iROZHLAS.cz k dispozici.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4.

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prověrku necelého tuctu dotací udělených v minulých letech dceřiným společnostem Agrofertu požadovaly po českých úřadech špičky Evropské komise. V rámci auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž nezkontrolovaly všechny projekty koncernu. Dokončit to tak měli čeští úředníci. 

‚Věříme, že se podaří audit v krátké době uzavřít.‘ Co stojí v posledním dopise Bruselu k Babišově střetu?

Číst článek

A to dokonce nadvakrát. Nejdříve měli projekty prověřit úředníci resortu průmyslu, jejich práci pak dostal pokyn znovu zkontrolovat tzv. auditní orgán ministerstva financí. To jsou auditoři, kteří sice spadají pod úřad ministra Zbyňka Stanjuru (ODS), zodpovídají se ale přímo Evropské komisi.

A požadavek to byl oprávněný, jak nyní vyplývá ze závěrů kontroly. „V případě procesu výběru projektu bylo zjištěno pochybení u 1 projektu, z 11 provedených kontrol na místě bylo ukončeno se zjištěním 7,“ shrnula výsledek prověrky úřednice resortu průmyslu v závěrečné zprávě.

Ta byla součástí balíků dokumentů, které ministerstvo pro místní rozvoj v polovině března odeslalo jako přílohy dopisu k auditu ke střetu zájmů představitelům Evropské komise. Více se můžete přečíst ZDE.

Úkázka z přílohy k dopisu k auditu ke střetu zájmů | Zdroj: iROZHLAS.cz

Chyby za 4,6 milionu

Mezi prověřovanými dotacemi byly projekty Výzkumného ústavu organických syntéz, který působí v odvětví průmyslové chemie, zemědělských podniků Primagra a Farmtec, plastikářské firmy Fatra a dále Kosteleckých uzenin a Penamu. Chyby našli úředníci u šesti dotací z jedenácti.

Dopisy k auditu ke střetu zájmů

Audit ke střetu zájmů, který v Česku proběhl na začátku roku 2019, je už ukončený s jasným výsledkem: šéf hnutí ANO Babiš jako člen vlády porušoval českou a unijní legislativu ke střetu zájmů a Agrofert tak neměl v tomto období na dotace nárok. Mezi Prahou a Bruselem ale dále probíhá výměna dopisů. Češi totiž musí informovat, jak plní doporučení auditor ze závěrečné zprávy. Evropská komise zase v dopisech reaguje, jak je s plněním spokojena.

„Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku,“ popsali auditoři ministerstva financí jedno z pochybení, ke kterému došli u dotace pro Výzkumný ústav organických syntéz.

Ten v rámci projektu čerpal více než 16 milionů korun na vybudování nové výrobní jednotky vybavené technologií pro výrobu pokročilých farmaceutických meziproduktů.
Úředníci resortu průmyslu ale při kontrole nové výrobní jednotky přímo na místě zjistili 27 chyb, z toho 12 s finančním dopadem. „Příjemce bude s ohledem na závěry kontroly na místě vyzván (…) k vrácení přijatého finančního plnění ve výši 427 697,33 Kč.

U dalšího projektu této dceřinky zase auditorům z resortu financí vadil výběr dodavatelů. A to konkrétně proto, že jím byla další firma z holdingu. „V žádosti o platbu č. 1 byl jako způsobilý výdaj proplacen doklad č. xxx dodavatele Synthesia, a. s., který je propojeným podnikem s příjemcem podpory,“ vytkli ve zprávě.

Vadil jim střet zájmů, ke kterému v tomto případě došlo, a to ačkoliv se jednalo o nezpůsobilý výdaj pouze za 1144 korun.

Právě Výzkumný ústav organických syntéz patřil mezi „nejproblémovější“. České úřady kontrolovaly hned pětici jeho dotací za více než 77 milionů korun a vystavily mu vratku zhruba čtyři miliony korun.

Chyby za dalších 600 tisíc pak našli během kontroly v Jistebnickém podniku Farmtec. Ten čerpal bezmála 4,2 milionu na zavedení výroby automatizované bezobslužné stáje. „V sedmi případech se jednalo o pochybení související s výběrovými řízeními. Ve dvou případech bylo identifikováno pochybení spočívající v porušení archivační povinnosti,“ popsalo chyby ministerstvo průmyslu.

Celkem tak mají podle dokumentu dvě firmy z koncernu vracet více než 4,6 milionu korun. Podle Agrofertu se ale jednalo jen o marginálie. „Z jedenácti kontrolovaných projektů jich bylo pět zcela bez závad. U zbylých šesti šlo o formální nedostatky, které vznikly například z důvodu přehlédnutí,“ uvedl mluvčí koncernu Pavel Heřmanský.

Marginálnost pochybení dle něj dokazuje i to, že u pětice výzkumných projektů byla vyměřena vratka na nejnižších možných úrovních „Například 0,01 procenta či 0,14 procenta z výše poskytnuté dotace. Dalších necelých 8 procent bylo doměřeno spolupracujícím subjektům, které nebyly z koncernu Agrofert,“ dodal s tím, že všechny vratky holding uznal a už zaplatil.

Trestní oznámení

Úředníci ale během kontroly dotací pro Výzkumný ústavu organických syntéz zjistili, že jeden z projektů neměl dotaci vůbec dostat. A důvod?

Bez klíčových posudků. Stát začal vymáhat 100 milionů na ‚lepší tousťák‘ deset dní po volbách

Číst článek

„Nedostatek s negativním vlivem na podpoření projektu byl identifikován v rámci ověření provedení věcného hodnocení,“ napsala úřednice resortu průmyslu do zprávy velmi stručně k 20milionové dotaci, která šla na „katalytické tlakové procesy v extrémně korozivních prostředích“.

Auditoři ministerstva financí pak důvody, proč projekt neměl být vůbec k podpoře z unijních peněz vybraný, popsali podrobněji. Projekt podle nich neprošel věcným hodnocením a nesplnil některá požadovaná kritéria.

„Dále auditní orgán zjistil, že věcné hodnocení v kritériích skupin B až D nebylo provedeno ani v souladu s definicí výběrových kritérií, ani v souladu s dokumentací žádosti o podporu předloženou žadatelem,“ popsali dále.

Projekt tak podle nich nedosáhl požadovaného počtu bodů, aby mu mohla být dotace přidělena. „Dle ověření auditního orgánu nesplňuje ani minimální bodovou hranici 60 bodů (dle ověření AO dosáhl 20 bodů). Projekt měl být vyřazen z hodnocení,“ napsali ve svých závěrech.

Podle ministerstva udělal chybu hodnotitel, který žádost o dotaci a způsobilost projektu posuzoval. Vedení úřadu se kvůli tomu proto obrátilo na policii. „V této věci bylo podáno trestní oznámení,“ potvrdil David Hluštík z tiskového oddělení úřadu.

Unijní audit ke střetu zájmů proběhl v Česku na začátku roku 2019 a byl uzavřen s jasným výsledkem: Andrej Babiš porušoval českou i evropskou legislativu a Agrofert neměl v době jeho vládního angažmá na dotace nárok. Babiš od počátku střet zájmů odmítá, stejně tak Agrofert opakovaně uvedl, že postupuje vždy v souladu s legislativou.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme