Důsledek auditu Babišova střetu zájmů. Agrofert se kvůli stopnuté dotaci obrací na Nejvyšší správní soud
Společnost Sady CZ, dceřinka Agrofertu, se už od počátku června 2020 soudí se Státním zemědělským intervenčním fondem. Její žádost o dotaci je kvůli unijnímu auditu ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) takřka tři roky pozastavena. Zkraje loňského prosince firma neuspěla u pražského městského soudu, letos v lednu se proto obrátila na Nejvyšší správní soud. Není to přitom poprvé, co koncern kvůli stopnuté dotaci hledá zastání u soudů.
„V případě společnosti Sady CZ byla jejich žaloba proti nečinnosti fondu zamítnuta. Společnost následně podala kasační žádost u Nejvyššího správního soudu, o níž dosud nebylo rozhodnuto,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí zemědělského fondu Miroslav Bína.
‚Musíme předcházet nesrovnalostem a podvodům.‘ Úřady blokují Agrofertu dotace žalobám navzdory
Číst článek
Dceřinka Agrofertu žádala na konci října 2018 o zhruba milionový příspěvek na nákup nové techniky do sadů. Tu o rok později nakoupila a ve stejné době jí úředníci fondu sdělili, že její žádost je formálně v pořádku. Od té doby se ale nic nestalo a firma dosud čeká na schválení, nebo zamítnutí žádosti. Důvod?
Do procesu schvalování žádosti zasáhla auditní mise z Evropské komise, která na začátku roku 2019 přijela do Česka prověřovat střet zájmů tehdejšího předsedy vlády Babiše.
Fond se proto rozhodl preventivně všechny projekty a žádosti Agrofertu, který má Babiš vložený ve svěřenských fondech, pozastavit. A jelikož polovina peněz na nákup techniky do sadů měla jít právě z unijních peněz, stopka padla i na bzeneckého pěstitele jablek a hrušek.
Spor před soudem
Firma Sady CZ začala nečinnost fondu řešit v březnu 2020. Vyzvala vedení fondu (ale i ministerstvo zemědělství), aby její žádost o peníze řešilo a rozhodlo o ní co nejdříve. Jenže fond to odmítl s tím, že čeká na výsledky auditu. V červnu tak dceřinka Agrofertu fond zažalovala u Městského soudu v Praze.
Audit z Bruselu
Audit ke střetu zájmů proběhl v Česku na začátku roku 2019 a zkoumal, zda tehdejší premiér Andrej Babiš v době, kdy byl ve vládě, neporušoval český zákon ke střetu zájmů, ale také unijní legislativu. Prověrka se rozdělila na dvě větve. První zkoumala investiční dotace, které v Česku rozděluje v největší míře ministerstvo průmyslu a obchodu. Tato část auditu je už u konce, auditoři konstatovali, že Babiš byl jakožto člen vlády ve střetu zájmů a koncern Agrofert v té době na dotace neměl nárok.
Druhá větev pak zkoumala zemědělské dotace. V jejím případě se na finální závěry čekalo a to až do konce letošního března, kdy do Česka dorazila závěrečná zpráva. Její obsah úřady nezveřejnily a nyní ještě čekají, zda jim Brusel vystaví nějakou pokutu. Předběžné výsledky ale byly stejné jako v případě investičních dotací: Babiš porušoval českou i unijní legislativu ke střetu zájmů.
„Žalobkyně (firma Sady CZ – pozn. red.) dále uvádí, že v předmětné věci vznikají neodůvodnitelné a nezákonné průtahy, neboť pro nečinnost žalovaného neexistuje žádný právní důvod,“ uvedla dle rozsudku, který má server iROZHLAS.cz k dispozici, v žalobě advokátka firmy.
Jenže pražský městský soud se jí nezastal a dal za pravdu úředníkům zemědělského fondu. „Soud tak uzavřel, že nečinnost správního orgánu v projednávaném případě není nezákonná,“ stojí v rozsudku.
Čekat na verdikt k auditu je podle soudu správný krok: „Protože názor Evropské komise na otázku, zda jsou v České republice správně nastaveny řídící a kontrolní mechanismy při poskytování evropských dotací, které mimo jiné efektivně zabraňují vzniku střetu zájmů, je velmi relevantní pro posouzení žádosti žalobkyně.“
S verdiktem ale Sady CZ nesouhlasily a v lednu se odvolaly k Nejvyššímu správnímu soudu. Spor by mohly ukončit doručené výsledky auditu, na jejichž základě by vedení fondu o stopnutých dotacích mělo brzy rozhodnout.
Server iROZHLAS.cz se na probíhající spor zeptal i Agrofertu. Jeho mluvčí Pavel Heřmanský se k odvolání k brněnskému správnímu soudu nechtěl vyjadřovat. „Děkujeme za dotaz, ale probíhající soudní spory nekomentujeme,“ uvedl pouze.
Další projekty
V podobné situaci je přitom řada dalších dceřiných společností Agrofertu. Fond kvůli auditu stopnul necelou třicítku projektů, které byly v různé fázi schvalování, za více než půl miliardy korun. Příspěvek Evropské unie na ně měl činit asi 200 milionů korun.
Finále zemědělského auditu k Babišově střetu zájmů má teprve přijít. Úřady čekají na ‚pokutu‘ od Bruselu
Číst článek
Navíc i přes avizovanou stopku během posledních měsíců fond dál vybíral k podpoře další projekty koncernu, jak v minulosti upozornil iROZHLAS.cz.
V rámci stížnosti to zmínila i advokátka firmy Sady CZ. „Žalobkyně upozorňuje na to, že od doručení oznámení o kontrole došlo ke dni podání žaloby k celkem 10 průběžným schvalováním žádostí, navzdory tomu nebylo o její žádosti rozhodnuto,“ stojí v rozsudku.
Kvůli nečinnosti úřadů při schvalování dotací se přitom dceřinky na soudy obrátily několikrát. Jen zemědělský fond čelil dalším třem žalobám. Ve všech případech Agrofert neuspěl, a to především proto, že podle soudů měl nejdříve nečinnost „reklamovat“ u ministerstva zemědělství. Tak to učinila právě společnost Sady CZ.
Dalších pět žalob na nečinnost pak firmy z holdingu podaly v roce 2020 na ministerstvo průmyslu a obchodu. Verdikt nakonec padl jen ve dvou případech, protože zbylé společnosti žaloby stáhly. Ale byl odlišný než v případě firmy Sady CZ.
I zde soud souhlasil s tím, že vyčkat na výsledky auditu ke střetu zájmů a do té doby nerozhodnout o dotaci bylo správné. Jenže výsledky v případě první větve auditu měli úředníci ministerstva na stole už od začátku roku 2020 a poté už o dotacích měli rozhodnout. Na to přitom některé dceřinky Agrofertu čekaly až do loňského podzimu.