Lidé nebudou utíkat, budou-li jejich domovy ekonomicky stabilní a bezpečné, řekl Babiš na summitu v Egyptě
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v projevu na summitu Evropské unie a Ligy arabských států označil za klíčová témata bezpečnost a migraci. Lidem je podle něj potřeba pomáhat v místech, kde žijí. Tedy nejenom v zemích jejich původu, ale i v těch, kde žijí dočasně. Taktéž využil příležitosti a pozval do Prahy egyptského prezidenta Abdala Fattaha Sísího.
„Ti, kdo byli nuceni odejít z domovů, zasluhují šanci znovu začít své životy a postupně budovat blahobyt. Domnívám se, že to bez naší pomoci nedokážou,“ řekl Babiš.
„Nemyslím si, že je pro kohokoli prospěšné, když převaděči lidi nakládají a vykládají a ti pak končí na odlehlých místech. Budeme-li proti organizovanému zločinu bojovat společně, můžeme uspět a s obchodováním s lidmi skoncovat,“ dodal český premiér.
Pevné partnerství
Podle Babiše je třeba se zaměřit na kořeny migrace, tedy na chudobu, nedostatek příležitostí a špatné ekonomické vyhlídky. „Je zřejmé, že lidé nebudou utíkat, budou-li jejich domovy ekonomicky stabilní a bezpečné,“ řekl Babiš.
‚Migrace není problém, ale prostor pro spolupráci,‘ uvedl egyptský prezident na historickém summitu
Číst článek
Česká republika je podle něj aktivní v regionech zasažených migrací a uprchlickou krizí na Blízkém východě v severní Africe. „V poměru na občana jsme jedním z největších přispěvatelů do unijního svěřeneckého fondu pro Afriku. Jsme přítomni také v Jordánsku, Libanonu a Iráku,“ připomněl Babiš.
Vyjádřil naději, že pevné partnerství mezi Evropou a arabskými státy pomůže naplnit cíle obou těchto společenství a těmi jsou blahobyt, stabilita a mír.
Návštěva Sísího?
Premiér Andrej Babiš v neděli pozval do Prahy egyptského prezidenta Abdala Fattaha Sísího. Ten by mohl přicestovat příští rok na otevření výstavy o starověkém Egyptě v Národním muzeu.
„Máme zájem, aby nám egyptská strana umožnila zorganizovat výstavu s nálezy našich egyptologů. Bylo by skvělé, kdyby v červnu 2020 přijel tuto výstavu otevřít,“ řekl český premiér.
Podle jeho představ by na expozici v Národním muzeu zapůjčily artefakty také muzea dalších evropských metropolí, řekl s tím, že na zorganizování výstavy je potřeba uvolnit peníze z rozpočtu ministerstva kultury.
Našlapování po střepech. Historicky první euro-arabský summit komplikuje otázka vracení migrantů
Číst článek
Český premiér by se také měl sejít se saúdským králem Salmánem. V diskusi by se měli věnovat spolupráci v zemědělství, zdravotnictví či výzkumu, ale také vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Na summitu jednal také se šéfem jordánské diplomacie. Požádal ho o otevření velvyslanectví v Praze.
Izraelsko-palestinský konflikt
Podle Babiše se z regionálních témat na summitu probírá hlavně izraelsko-palestinský konflikt, v kuloárech pak dominuje brexit.
„Mám pocit, že v kuloárech stále dominuje brexit. Z hlediska arabských států to bylo hlavně o Palestině, to je samozřejmě problém, který nemá řešení už desítky let,“ řekl Babiš českým novinářům.
Britská premiérka Theresa Mayová se podle něj snaží ostatní evropským lídrům vysvětlovat situaci kolem procesu britského odchodu z EU. „Ale my stále nevíme, co vlastně paní premiérka chce. Takže ona nás o tom informuje, řekl bych, že testuje terén,“ dodal Babiš s tím, že s Mayovou před týdnem mluvil po telefonu.
Summit EU-LAS se koná od neděle v egyptském Šarm-aš-Šajchu. Jde o první setkání politiků z více než 40 zemí v tomto formátu.