VIDEO: Nejsem ve střetu zájmů, tvrdí Toman. Fond firmám jeho rodiny a Agrofertu stopne dotace

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD ve čtvrtek odmítl, že by se druhá předběžná auditní zpráva Evropské komise týkala jeho střetu zájmů. Zároveň ale Státní zemědělský intervenční fond pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s Tomanem. Informovali o tom na čtvrteční společné tiskové konferenci ministr zemědělství Toman a ředitel fondu Martin Šebestyán.

Aktualizováno Praha/Brusel (Aktualizováno: 11:18 6. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Evropská komise požaduje seznam všech projektů Agrofertu z Programu rozvoje venkova a přijetí opatření k omezení střetu zájmů. Argumentaci staví na českém zákonu o střetu zájmů. Česká republika má konflikt zájmů zahrnout při kontrolách mezi rizikové faktory,“ informoval ve čtvrtek ministr zemědělství Miroslav Toman.

Audit není útok na české zemědělství, Agrofert neměl dostávat dotace už dávno, zní od opozice

Číst článek

Zároveň odmítl, že by se předběžná auditní zpráva Evropské komise týkala jeho střetu zájmů kvůli projektům firmy Xaverov, se kterou jsou spojeni jeho otec a bratr.

Toman již dříve na dotazy novinářů řekl, že žádný střet zájmů nemá a na tom trvá. Dotace ve prospěch své rodiny podle svých slov ovlivňovat „absolutně nemůže“. Odmítl také to, že by v budoucnu mohly nastat problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.

Ministr zemědělství na čtvrtečním brífinku kritizoval i samotnou předběžnou auditní zprávu. „Obsahuje chyby, úředníci ji musí velmi pečlivě analyzovat,“ uvedl Toman s tím, že dokument odkazuje na části, které v české legislativě neexistují.

„Auditů tady v průměru probíhá sedm až osm ročně, je to standardní věc. Nicméně takovýto nález považuji za útok na české zemědělství,“ prohlásil Toman. A zároveň odmítl jakákoli slova o své rezignaci na post ministra.

Pozastavení dotací

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zatím pozastavil část dotací jak pro Agrofert, tak pro firmy spojené s ministrem Tomanem. Stopka se týká nenárokových investičních projektů, nárokové dotace známé spíš jako přímé platby se budou vyplácet dál.

„Z důvodu předběžné opatrnosti SZIF nebude dále proplácet projekty podnikům skupiny Agrofert, které jsou schválené po dni 9. 2. 2017, a to i přesto, že se neztotožňujeme se závěry předběžné zprávy, ale je to naše možnost, jak se k tomuto problému postavit,“ informoval ve čtvrtek ředitel fondu Martin Šebestyán s tím, že na projekty před tímto datem se omezení nevztahuje.

‚To se ví, že jsme bratři.‘ Jaké chyby českých úředníků pomohly firmám Agrofertu k dotacím

Číst článek

Tento způsob do doby vysvětlení zvolíme i u podniků spojených s rodinou pana ministra Tomana,“ dodal. 

Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření obě dotčené firmy, zatím odpověděl pouze Agrofert, který vložil současný premiér Andrej Babiš z ANO v únoru 2017 do svěřenských fondů, a to kvůli zákonu o střetu zájmů přezdívaného lex Babiš.

„Je to pro nás nová informace, bereme to na vědomí a počkáme, až se na nás úřady obrátí a sdělí nám podrobnosti. Bohužel zatím nemáme bližší komentář,“ uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

„Pokud jde o oba audity, vnímáme je jako velmi podivné, protože auditoři Evropské komise se nebyli v žádné z těch firem, o kterých hovoří, podívat na místě, jak to tam probíhá. Nepožádali nás o žádné stanovisko, takže z tohoto pohledu je to pro nás velmi nedůvěryhodné. Nicméně jsme připraveni ke spolupráci s úřady,“ dodal a zopakoval, že Agrofert postupuje ohledně dotací podle zákona.

Tři části zemědělského auditu

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části. V první se podle Šebestyána řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze.

Audit č. 2: Brusel žádá zpět také zemědělské dotace, zpráva míří i na ministra Tomana

Číst článek

Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné náklady a postupy Česka. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů ministra Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován. „Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ upozornil Šebestyán.

Ministerstvo zemědělství má zatím k dispozici pouze anglickou verzi předběžné zprávy. Měsíc pak bude čekat na český překlad, poté bude mít dva měsíce na vyjádření.

Následovat má výměna informací s Evropskou komisí. Podle Šebestyána se první bilaterální jednání budou konat 28. ledna 2020, což je podle něj standardní. 

A ohledně zmíněných ohrožených 63 milionů Šebestyán poznamenal: „Musí být finální závěr. Pokud to Evropská komise vyloučí z financování, tak jsme oprávněni v tomto okamžiku to na dotyčné společnosti vymáhat.“

První audit

České úřady už minulý týden dostaly předběžný výsledek prvního auditu, který v Česku prováděla Evropská komise kvůli střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše z ANO. Dokument mají na stole ministerstvo financí, které vede Alena Schillerová za ANO, a ministerstvo pro místní rozvoj v čele s Klárou Dostálovou za ANO.

VIDEO: Audit je velice pochybný, považuji ho za útok na Česko, prohlásil Babiš ve sněmovně

Číst článek

V 71stránkové zprávě v angličtině mimo jiné stojí, že Babiš ovládá dva svěřenské fondy a skrze tyto svěřenské fondy pak ovládá skupinu Agrofert, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Kvůli tomu by mohly firmy, které Babiš v únoru 2017 vložil do svěřenských fondů, vracet stamilionové dotace.

Evropská komise totiž došla také k závěru, že všechny dotace udělené koncernu Agrofert od 9. února 2017, kdy vstoupil v platnost český zákon o střetu zájmů, nejsou v souladu s národním právem.

Babiš uvedl, že neporušuje české ani evropské zákony. A žádné dotace podle něj nebude muset Česko vracet. Audit označil za pochybný a auditory za nekompetentní. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis to ale odmítl.

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme