Zabránit ruskému vměšování do českých voleb do Sněmovny bude těžké, obává se ministr Dvořák
Nový rok přináší nové výzvy, nese s sebou ale i ty loňské. Ani v unijní politice tomu není jinak. V první letošní epizodě podcastu Bruselské chlebíčky věnované očekávaným hlavním tématům roku 2025 v česko-evropské politice o nich mluví ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Co v ní bude rezonovat a kde leží české priority?
„Česko je aktuálně hlasité ve dvou tématech – jedním je migrace a druhým je automobilový průmysl,“ vyjmenovává Martin Dvořák. V otázce migrační politiky má podle něj česká vláda jednotný hlas. Migrační pakt hodnotí jako krok správným směrem, je ale potřeba dosáhnout zrychlení azylového i návratového procesu a také zajistit detenční místa.
Poslechněte si Bruselské chlebíčky s ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem
Loni v květnu prošel schvalovacím procesem balíček změn migrační politiky, ve kterém jde právě o budování větších kapacit záchytných center a posilování lidských kapacit. Na jaře se Česko při hlasování členských států zdrželo, zástupci české vlády se ale na evropské úrovni stále účastní jednání a schůzek zemí, které chtějí problémy s nelegální migrací dál řešit.
Bude to bolet víc
Česko chce být v Evropě hlasité také v otázce záchrany spalovacích motorů. Jednotný postoj uvnitř vlády se tady ale už hledá obtížněji než u migrace. „Je to okamžitá reakce na aktuální situaci, která příznivá není. Dlouhodobé řešení to nepřinese. Planeta je nemocná a potřebuje ochranu,“ míní Martin Dvořák.
V polovině prosince premiér Petr Fiala (ODS) oznámil, že Česko bude usilovat o odklad nového systému emisních povolenek ETS 2 minimálně na rok 2028. Podle aktuálního plánu by měl vstoupit do praxe o rok dřív. Češi taky v listopadu společně s Italy a Poláky unii vyzvali, aby zmírnila sankce vůči automobilkám, které neprodávají dostatek elektromobilů.
„Lidé, kteří bojují za záchranu spalovacích motorů, získali ve volbách velkou podporu, na to musí politici reagovat, tomu rozumím. Pojďme se bavit o tom, jestli budeme postupovat o něco pomaleji. Ale musíme si uvědomit, že to, co neuděláme v ochraně životního prostředí teď, se jen sune před námi a bude to bolet víc,“ komentuje ministr pro evropské záležitosti.
Slovo roku
Martin Dvořák také v první letošní epizodě Bruselských chlebíčků vyhlíží témata, která budou hýbat Evropskou unií v roce 2025.
Slovem roku by podle něj měla být „bezpečnost“, a to s ohledem na dál pokračující ruskou agresi na Ukrajině. S lednem začalo polské předsednictví v Radě EU a Poláci předeslali, že na obranu a bezpečnost chtějí klást velký důraz. Mluvit se tak bude třeba o společných evropských nákupech zbraní a techniky, to vše v kontextu plánované diskuze o novém víceletém rozpočtu EU.
Dvořák: Přijetí eura má v sobě potenciál rizik, přínosů je ale víc. Potvrzuje to 20 členských států
Číst článek
„Jsme ve válečném stavu a Evropa, řekněme si to upřímně, na to není mentálně, ekonomicky ani technologicky připravená,“ myslí si Martin Dvořák.
Letos na podzim si Češi budou vybírat nové složení Poslanecké sněmovny, a tedy i vlády. Podle Dvořáka bude náročné zabránit ruskému vměšování do voleb, jaké nedávno postihlo třeba prezidentské volby v Rumunsku.
„Je potřeba se ptát, jestli právo svobodného vyjádření má mít kdejaký robot v kremelské fabrice – to v tuto chvíli nemáme úplně dořešené,“ poznamenává český ministr pro evropské záležitosti. Poprvé přitom v éteru přiznává, že do Dolní komory Parlamentu letos kandidovat nebude. „Nechávám si zadní vrátka pro senátní volby v roce 2026,“ prozrazuje.
Jaké další výzvy letos Evropskou unii a českou politiku v ní čekají? A jak se k nim Praha postaví? Poslechněte si nejnovější epizodu Bruselských chlebíčků.