Změnu důchodového systému nelze udělat bez daňové reformy, říká šéfka Komise pro spravedlivé důchody
Důchodový systém je málo srozumitelný a nedostatečně oceňuje péči, ať už o malé děti, postižené osoby nebo práci jakékoliv pečující osoby. Předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová to řekla v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. V říjnu hodlá představit detailní návrh na úpravu důchodového systému.
Premiér Andrej Babiš (ANO) před týdnem ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že nedává moc šancí tomu, že by se ještě v tomto volebním období mohla schválit důchodová reforma.
„S panem premiérem jsem o důchodové reformě mluvila na začátku roku - představila jsem mu variantu technickou, která vzešla z důchodové komise. Na té schůzce nezazněly faktické výhrady, neslyšela jsem žádné argumenty, proč by nebylo možné v této zemi po třiceti letech provést důchodovou reformu,“ reaguje Nerudová.
Stav důchodového systému není podle ní finančně udržitelný. „Občané této země si zaslouží, aby jim konečně někdo ukázal, co se stane, když důchodovou reformu nebo změnu důchodového systému prostě neuděláme,“ vysvětluje.
Srozumitelná koncepce
V říjnu bude představen legislativní návrh varianty, která vzešla z důchodové komise. Tato technická varianta podle Nerudové počítá s tím, že první pilíř bude rozdělen na takzvaný nultý, který bude obsahovat minimální, nebo základní důchod. Ten by měl být postupně hrazený z obecných daňových příjmů. Pilíř první by pak měl být hrazen z vybraného pojistného.
„To je ta základní technická koncepce změny důchodového systému. Reaguje na požadavek srozumitelnosti – rozdělením bude jasné všem občanům, jaký budou mít důchodový nárok,“ říká s tím, že v současnosti občané neví, jaký budou mít důchod za 10, 15 nebo 20 let.
Zapojení daňových příjmů
Změnu důchodového systému nelze podle Nerudové udělat bez daňové reformy – jednou z cest, jak finanční udržitelnost vyřešit, je ve větší míře zapojovat obecné daňové příjmy.
„V tuto chvíli 80 procent nákladů nebo výdajů celého systému je placeno z vybraného pojistného, zatímco v zemích Evropské unie je v průměru 45 procent dofinancováváno z daňových příjmů,“ objasňuje.
Jakým způsobem tedy udržet důchodový systém vyrovnaný? Podle Nerudové existují tři možností – zvyšování věku odchodu do důchodu, snižovat vyplácené důchody a zapojovat dodatečně příjmy.
„Čím později nastartujeme důchodovou reformu, tím pro nás bude dražší a tím později budou mít občané této země důstojné důchody,“ upozorňuje.