Troje volby za jeden rok. Češi rozhodnou o Senátu, Evropském parlamentu i krajských zastupitelstvech

V Česku už je tradicí, že se každý rok chodí k nějakým volbám, naposledy se to bez nich obešlo v roce 2015. Letos Česko čekají hned troje volby. Na podzim vyprší mandát třetině senátorů a bude potřeba vybrat i nové krajské zastupitele. Strany, hnutí a koalice ale skládají kandidátní listiny už pro začátek června. To se totiž bude volit do Evropského parlamentu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představení kandidátů Spolu před volbami do Evropského parlamentu

Představení kandidátů Spolu před volbami do Evropského parlamentu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Eurovolby budou ty první, které příští rok Česko čekají - konkrétně 7. a 8. června. Konají se každých pět let. Česko obsadí v Evropském parlamentu 21 mandátů ze 720. V eurovolbách obecně bývá v Česku podle politologa Aleše Michala z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy spíš nižší volební účast. Evropská politika podle něj připadá mnoha obyvatelům Česka vzdálená.

46:41

Ženy vpřed a motivační dopisy. České strany se pustily do boje o Evropský parlament

Číst článek

„Ne každý Čech by dal dohromady, jaký je rozdíl mezi Evropskou komisí a Evropskou radou a mezi jejich pravomocemi. Právě proto, že pro spoustu Čechů jde o nesrozumitelné pole, ty volby nepokládají za tolik důležité. Navíc nemají tak silný dopad na domácí politiku,“ vysvětlil Aleš Michal pro Radiožurnál.

Hledání shody

Jestli půjdou do eurovoleb samostatně nebo v koalici už české sněmovní strany rozhodly. Nejdéle to trvalo největšímu uskupení, koalici Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Koncem října jejich lídři oznámili, že budou kandidovat společně. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka tehdy řekl, že se strany koalice dokázaly dohodnout, přestože mají odlišné názory.

„V posledních měsících a letech bohužel častěji vítězí to, kde se lidé a politici nedokážou shodnout. Koalice Spolu ukazuje, že my v České republice dokážeme hledat to, v čem se shodneme,“ prohlásil Jurečka.

Lídrem kandidátní listiny je europoslanec Alexandr Vondra z ODS. Samostatně budou kandidovat Piráti i hnutí STAN. V čele kandidátky nejsilnějšího opozičního hnutí ANO by měla být místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová. Opoziční SPD půjde do voleb s neparlamentní Trikolórou.

Senát a kraj

Volby krajské a senátní by měly být v září, konkrétní datum ale ještě nemají. V roce 2020 se krajské konaly ve stejném termínu jako první kolo senátních. Nejvyšší účast voličů očekává politolog Aleš Michal u těch krajských. Jejich výsledky podle něj navíc můžou naznačit, jak dopadnou volby do Sněmovny, které Česko čekají v roce 2025.

„Krajské volby budou v příštím roce testovat odolnost a spolupráci jednotlivých stran,“ dodává Michal.

Termíny jednotlivých voleb vyhlašuje prezident. Musí to udělat aspoň 90 dní předem.

Jana Čermáková, ava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme