Stát poslal do Bruselu žádost o proplacení dotace pro Fatru, chce na ní otestovat Babišův střet zájmů

Ministerstvo financí ve středu předložilo Evropské komisi žádost o proplacení dotace pro společnost Fatra, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Udělalo to z popudu ministerstva průmyslu a obchodu, které navzdory auditnímu řízení ke střetu zájmů dotaci proplatilo. Resorty tak chtějí otestovat reakci Bruselu a získat rozhodnutí o zamítnutí platby, které by mohly žalovat u evropského soudního dvora.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 17:00 16. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnik Fatra Napajedla.

Podnik Fatra Napajedla. | Foto: Jan Karásek/MAFRA/Profimedia | Zdroj: Profimedia

„Důvodem pro předložení žádosti je opakovaně prezentovaný nesouhlasný postoj České republiky ke zjištění Evropské komise ve věci střetu zájmů, uvedeném v auditní zprávě vztahující se k této problematice,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

Stopka neplatila. Stát proplatil dotaci pro Fatru, teď na ní chce v Bruselu otestovat střet zájmů

Číst článek

Resort vedený Alenou Schillerovou (za ANO) se ve svém postupu podle Vojtěcha opírá o expertní stanovisko ministerstva zahraniční.

Podle něj má jít o jediný možný krok, jak se Česká republika může v této chvíli proti závěrům evropských auditorů bránit. Cíl tuzemských úřadů je totiž jediný: dostat spor k Soudnímu dvoru Evropské unie.

„Tento postup je možný pouze v návaznosti na neproplacení prostředků ze strany Evropské komise, kterému musí předcházet podání žádosti z české strany. Dle rozhodovací praxe Soudního dvora EU totiž samotná auditní zpráva nepředstavuje rozhodnutí Evropské komise a není proto možné se proti ní domáhat soudní ochrany,“ pokračoval Vojtěch v tiskové zprávě.

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

Domluvená výjimka

České úřady tak chtějí na dotaci pro Fatru otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, a získat rozhodnutí o zamítnutí platby. Ministerstvo financí přitom nyní musí každou žádost, kterou Evropské komisi posílá, opatřit prohlášením, že nejde o firmu Agrofertu. Pro holding totiž od prosince 2018 platí dotační stopka.

Ministerstvo však upozorňuje, že dotace pro Fatru je výjimka, kterou v Bruselu předem vyjednalo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba za ANO) kvůli tomu Evropské komisi nedávno poslali totiž dopis, jak už dříve popsal iROZHLAS.cz. Jinak by totiž hrozilo pozastavení všech plateb, nejen Agrofertu.

„Jedná se tedy o krok, který byl s Evropskou komisí předem konzultován a jeho jediným cílem je získat žalovatelný akt, který následně bude moci být Českou republikou napaden s cílem získat rozsudek Soudního dvora EU,“ doplnil Vojtěch z ministerstva financí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dotaci pro Fatru ve výši 547 tisíc korun proplatilo ze státní kasy letos v únoru. Bylo to tedy v době, kdy měly být dotace pro holding Agrofert kvůli auditnímu řízení ke střetu zájmů pozastaveny. Resort pak letos v květnu přišel s tím, že Fatra poslouží jako „pilotní projekt“ na otestování střetu zájmů.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme