Hluk na krátkých hudebních akcích nelze limitovat, tvrdí ministerstvo. Jeho vnímání je subjektivní

Pro krátkodobé hudební produkce, jako jsou koncerty či hudební festivaly, nelze stanovit zdravotně odůvodněný hygienický limit. Na webu to v úterý uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Striktní dodržování limitů pro zdroje hluku by podle něj vedlo k absolutnímu omezení kulturního života. Na hluk z koncertů si v posledních letech opakovaně stěžují například obyvatelé pražského Braníku, kde se v létě koncerty odehrávají v bývalých ledárnách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colours of Ostrava

Mezi krátkodobé produkce ministerstvo řadí například koncerty, hudební festivaly, poutě, jarmarky, slavnosti nebo adventní koncerty | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle ministerstva zdravotnictví je nutné rozlišovat u vlivu nadměrného hluku z hudebních produkcí ve venkovním prostoru obecné obtěžování a přímé zdravotní účinky.

Obtěžování hlukem je podle vysvětlení ministerstva subjektivní a závisí jen z menší části na akustických parametrech působícího hluku.

1:44

Taylor Swift hrozí pokuta za překročení hlukových limitů. Za hlasité koncerty může platit až 300 000 eur

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že zvuk z veřejné produkce hudby se převážně týká krátkodobých a zároveň ojedinělých expozic, nelze pro takové expozice stanovit zdravotně odůvodněný hygienický limit, protože není dosud dostatečně znám vztah mezi takovými krátkodobými a ojedinělými expozicemi a přímými dlouhodobými zdravotními účinky,“ uvedlo ministerstvo.

Za takové produkce označilo například koncerty, hudební festivaly, poutě, jarmarky, slavnosti nebo adventní koncerty.

Studie, které se pokoušely změřit subjektivní rušení a obtěžování hlukem, podle ministerstva zdravotnictví nedospěly k jednoznačnému závěru.

„Je třeba mít též na paměti, že stávající hodnoty hygienických limitů pro stacionární zdroje hluku, kdyby byly aplikovány přímo i na veřejnou produkci hudby, (...) budou při každé veřejné produkci hudby vždy překročeny,“ uvádí ministerstvo. Striktní požadavek na jejich dodržování by pak podle něj automaticky při měření hluku znamenal udělení sankce a ukončení produkce. „A tedy absolutnímu omezení kulturního, společenského i sportovního života obcí, které jsou mnohdy tradicí a patří ke standardnímu občanskému životu,“ dodává ministerstvo zdravotnictví. 

Doporučení regulace 

Ministerstvo připravilo pro regulaci hluku z venkovních koncertů doporučení. V něm například uvádí, že čím vyšší je hlasitost nebo počet exponovaných osob, tím se dá čekávat vyšší míra stížností. „Určitou mírou závažnosti situace je počet případných stížností, petic a podobně,“ píše se v dokumentu.

V populaci je podle něj asi desetina lidí, kteří jsou výrazně citlivější k akustickým projevům, a zhruba stejně těch výrazně necitlivých.

Smrtící decibely. V Evropě zabije hluk ročně 12 tisíc lidí, v Asii jsou to až miliony

Číst článek

Pražský magistrát se po stížnostech stovek občanů rozhodl problém v Braníku řešit vyhláškou, která měla platit od předloňského července a stanovila by pravidla pro konání velkých akcí.

Pořadatelé koncertů a umělci však na návrh vyhlášky reagovali peticí, která varovala před „vypínáním kultury“ v celé Praze.

Tehdejší radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová petici označila za dezinformační a přizvala organizátory k jednání. Na něm se obě strany shodly, že nebudou problém řešit restrikcemi, ale dohodou. Pořadatelé už v minulosti instalovali speciální ozvučení, které podle nich minimalizuje únik zvuku do okolí areálu.

Sezona v ledárnách letos začne 12. června koncertem kalifornské hvězdy žánru ska The Interrupters. Naplánovaných je vždy několik koncertů týdně až do 12. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme