Šéf odborářů Středula se zastal demonstrantů v Hongkongu. V dopise čínskému velvyslanci zmínil lidská práva
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula poslal otevřený dopis čínskému velvyslanci Ťien-minovi Čangovi v Praze. Vyzval ho v něm, aby čínská vláda ukončila represe proti demonstrantům v Hongkongu. Dále žádá, aby vláda upustila od vyvíjení nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí. Dopis ve středu zveřejnil odborový svaz na svém webu.
Josef Středula se v dopise postavil za požadavky hongkongského odborového hnutí, které jsou společné s dalšími demonstranty. Jde například o vyšetření policejního násilí a zneužívání moci a zavedení všeobecného volebního práva.
Podle Středuly není samo vyjádření solidarity jinému odborovému hnutí výjimečné. „Co je ale výjimečné, že ve vztahu k Hongkongu a lidem, kteří tam žijí, uplatňuje vláda něco, co slíbila, že uplatňovat nebude. A z tohoto pohledu považujeme za důležité se k tomu vyjádřit, dát najevo svůj názor a také tlačit na představitele Číny,“ řekl Středula Radiožurnálu.
Smír v zájmu vlastní prosperity? ‚Čína kapitalistický Hongkong potřebuje,‘ říká expert
Číst článek
„Česká republika si letos připomíná třicet let od pádu represivního režimu, který pošlapával politická práva a ignoroval zhoršování pracovních a životních podmínek pracujících. Demokratická změna roku 1989 v Československu byla uspíšena celostátní generální stávkou, která znamenala, že vládnoucí strana ztratila poslední zbytky legitimity. Tyto události připomínáme, abychom zdůraznili význam základních lidských práv a svobod, z nichž svoboda shromažďování, svoboda projevu a právo na stávku jsou zásadní pro dosažení a udržení blahobytu společnosti,“ stojí dále v dopise.
Odboráři zatím žádnou reakci na otevřený dopis nedostali. „Považuji ale za slušnost, že pokud někdo působí na území svobodného státu, tak bude reagovat na takovýto náš dopis. Takže jí očekávám, ale samozřejmě nevím, jaká ta reakce bude,“ uvedl Středula. Postoj zástupce Číny považuje za důležitý i pro českou diplomacii, proto oslovil na twitteru i ministerstvo zahraničí. „Aby i náš zastupitelský úřad v Číně byl aktivní. Aby pan velvyslanec v této souvislosti konal,“ vysvětlil.
Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let.
Původně se jednalo o protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny. Postupně ale demonstrace přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.