Opozice a média vytváří nepřípustný tlak, vysvětluje Ovčáček, proč prezident uvažuje o abolici pro Babiše
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vysvětluje, proč prezident Miloš Zeman otočil a přislíbil, že v případě nutnosti zastaví stíhání Andreje Babiše (ANO). „Je povinen působit jako pojistka zachování právního státu,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Zemanův mluvčí.
Ještě před 20 měsíci sliboval, že stíhání Andreje Babiše (ANO) nezastaví. V čtvrtek večer ale otočil. V televizní debatě prezident Miloš Zeman prohlásil, že pokud nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přehodnotí stopku kauzy Čapí hnízdo, využije svých pravomocí a – obnovené stíhání Babiše definitivně zastaví.
Prezident by zastavil trestní stíhání Babiše, pokud šéf žalobců zruší Šarochovo rozhodnutí
Číst článek
„Andrej Babiš není trestně stíhán. Pravomocně o tom rozhodli státní zástupci. Opozice a část médií ale vytváří nepřípustný nátlak na nejvyššího státního zástupce, aby pravomocné rozhodnutí zrušil. Za takové situace je prezident povinen působit jako pojistka zachování právního státu,“ odpověděl v pátek ráno Ovčáček serveru iROZHLAS.cz na otázku, proč změnil prezident svůj názor z roku 2018.
Tehdy se během duelu s Jiřím Drahošem v České televizi vyjadřoval i k otázce případné abolice pro v té době stíhaného premiéra Babiše. Zeman sám připomněl, že za pět let ve funkci prezidenta nad nikým trestní stíhání nezastavil.
„Proboha. V žádném případě ne. Protože on sám se musí očistit,“ řekl doslova. Když se jej moderátorka zeptala, zda si můžeme být jisti, že nezmění názor, odvětil:. „Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.“
Obrat
Po včerejším pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov je ale vše jinak. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl.
Ovčáček: Šéf žalobců Zeman potřebuje prezidentovu pomoc, aby odolal politickým tlakům
Číst článek
Prezident uvedl, že před rozhodnutím pražského městského státního zastupitelství by s abolicí váhal, po něm už nikoli. „Teď již bych to považoval za politické rozhodnutí. Protože tito dva státní zástupci – zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok – odvedli dobrou práci a já si jejich práce vážím,“ vysvětlil své důvody Zeman dále v pořadu.
Případnou abolici podle Ústavy musí přitom spolupodepsat předseda vlády či jím pověřený člen kabinetu.
Šarochovo rozhodnutí i spisový materiál v kauze Čapí hnízdo už od středy leží na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně. Šéfžalobce Zeman se musí do 17. prosince rozhodnout, jestli Šarochovo usnesení potvrdí, nebo zruší. Pokud by jej stornoval, vyšetřování by se rozběhlo nanovo.
„Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání," reagoval v pátek mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. „Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ vysvětlil Radiožurnálu Malý.
Spisový materiál k nejvyššímu státnímu zástupci Zemanovi doputovaly poté, co před týdnem v pátek státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil stíhání nad premiérem Babišem a jeho příbuznými v kauze Čapí hnízdo. Jak v devadesátistránkovém rozhodnutí zdůvodnil, podle něj nebyly naplněny všechny znaky dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Šaroch v usnesení uvedl, že premiér Babiš a někdejší manažerka farmy Mayerová jednali „vědomě účelově“, aby Čapí hnízdo na podporu dosáhlo. Podezření se ale nepodařilo podložit takovými důkazy, aby případ došel až k soudu.
Slovem a obrazem, kdy snad někdo nevěřil. #zeman #babiš #paktzemanbabiš pic.twitter.com/h0Wy2VFG0s
— Išinka. (@domluvila_jsem) September 19, 2019