Dohoda o Spolu do eurovoleb může trvat až do listopadu, shodují se lídři KDU-ČSL Zdechovský a Talíř

Jeden by raději do Evropského parlamentu kandidoval dohromady s ODS a TOP 09 za koalici Spolu, druhý upřednostňuje samostatný postup do voleb. Lidovce do červnových eurovoleb povede duo Tomáš Zdechovský a František Talíř. Pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál popisují, jak vypadají vyjednávání, která se pomalu chýlí ke konci.

Praha (Aktualizováno: 15:46 21. 10. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva František Talíř, Šárka Jelínková, Michaela Šojdrová, Marian Jurečka, Tomáš Zdechovský a Jan Bartošek

Zleva František Talíř, Šárka Jelínková, Michaela Šojdrová, Marian Jurečka, Tomáš Zdechovský a Jan Bartošek | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Vládní strana KDU-ČSL se na sobotní programové konferenci věnovala tématům jako dostupnost bydlení, rodinná politika, migrace, bezpečnost, životní prostředí či zemědělství.

Mezi řečníky byli i europoslanec Tomáš Zdechovský a náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, které si už na jaře lidovci zvolili jako svou jedničku a dvojku pro volby do Evropského parlamentu.

KDU-ČSL má o své evropské příslušnosti k EPP jasno. Evropští lidovci ale stojí na křižovatce

Číst článek

Otázkou posledních týdnů však zůstává, zda půjde do zmíněných voleb KDU-ČSL samostatně, nebo naváže na úspěšný projekt koalice Spolu, který před dvěma lety vyhrál sněmovní volby.

Jeden pro, jeden proti

Zdechovský je dlouhodobým podporovatelem společného postupu. „Už to ale u mě není ve fázi, že jsem pro Spolu za každou cenu. Chci, aby kandidátka s ODS a TOP 09 vznikla, protože mi to dává smysl, ale musí to být férové,“ popsal europoslanec pro iROZHLAS.cz.

Jako argument pro Spolu uvedl i fakt, že jen pár měsíců po eurovolbách přijdou na řadu i volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu, kde půjdou tři strany mnohde také pod značkou Spolu.

Společnému postupu se nijak nebrání ani Talíř, je ale v rámci strany i čela kandidátky hlasem podporujícím spíše samostatnou kandidaturu. „Můžeme klidně jít sami, máme na to a možná přišel čas, jít také někdy do voleb sami,“ řekl Radiožurnálu.

Krize v KDU-ČSL obnažila tři názorové proudy uvnitř strany. Nesoulady si lidovci plánují vyříkat

Číst článek

Zároveň však dodal, že pokud se všechny tři strany dohodnou, že Spolu dává smysl, bude podporovat i takovou formaci. „Není to pro mě láska na první pohled, ale jsem připravený bojovat i za Spolu,“ doplnil Talíř s tím, že je pro něj klíčový program. Aby odrážel priority všech tří stran.

Dohoda ještě není

Ve čtvrtek dal lidovecký celostátní výbor mandát předsedovi KDU-ČSL Marianu Jurečkovi, předsednictvu strany i ostatním vyjednavačům pokračovat v jednáních se zástupci ODS a TOP 09 a aby uzavřeli dohodu o společné kandidatuře do eurovoleb. Tu by pak celostátní výbor ještě posuzoval a případně schválil či odmítl.

Některá média koncem týdne přišla se sdělením, že už je dohodnuto a KDU-ČSL, ODS a TOP 09 půjdou do voleb jako Spolu. To ale Zdechovský odmítá. „Trošku mě to zaskočilo. Dohoda bude, až to podepíšou předsedové všech tří stran,“ uvedl.

Vyjednávání tak dál pokračuje. „V probíhajících jednáních se ještě nenašel žádný kámen úrazu, který by nám řekl, že tudy cesta nevede. Zatím není nic definitivně rozhodnuto,“ upozornil Talíř. „Bodů, kde nacházíme porozumění, je čím dál víc,“ doplnil jej Zdechovský.

Původním plánem bylo oznámit rozhodnutí do konce září, nedávno premiér Petr Fiala (ODS) zmínil, že by mohlo být jasno do konce října. Podle Talíře i Zdechovského ale může padnout verdikt klidně až v listopadu.

„Čas nás tíží, bývalo by bylo fajn už mít jasno. Ale nevadí, ještě to stíháme. Předpokládám, že nejdéle v listopadu už bychom měli vše oznámit. Abychom mohli v klidu chystat kampaň,“ popsal Talíř.

Postoje v koalici

Společný postup do eurovoleb podporují předsedové všech tří stran: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Petr Fiala (ODS) i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Tmelící prvek ‚antibabiš‘ v Bruselu neplatí. Koaliční europoslanci útočí i na vládní politiky

Číst článek

Dále také lidovečtí ministři zemědělství a životního prostředí Marek Výborný a Petr Hladík i současná europoslankyně Michaela Šojdrová (zvolená trojka na lidoveckou kandidátku), v ODS je to například předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministr financí Zbyněk Stanjura nebo poslankyně Eva Decroix a v TOP 09 také stranický 1. místopředseda Tomáš Czernin či předseda poslaneckého klubu Jan Jakob.

Ve všech stranách jsou ale i odpůrci společného postupu. Nejhlasitější jsou v ODS, kde tento názor zaznívá hlavně z řad současných europoslanců Alexandra Vondry či Veroniky Vrecionové, jde také o část poslaneckého klubu včetně místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka.

V KDU-ČSL je za samostatný postup kromě Talíře i čtyřka z nedávných primárních voleb Ondřej Mikmek či vsetínský senátor Jiří Čunek a v TOP 09 se rezervovaně ke koalici Spolu do evropských voleb staví třeba současný europoslanec Luděk Niedermayer.

Lidovci a TOP 09 spadají v Evropském parlamentu do Evropské lidové strany (EPP), zatímco ODS patří ke straně Evropských konzervativců a reformistů (ECR).

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu příštího roku. Rozhodovat budou voliči o obsazení celkem 720 křesel, což bude o 15 víc než v končícím období. Zvýšení počtu křesel je reakcí na demografické změny v EU. Česko má nyní 21 mandátů a jejich počet se měnit nebude.

Jakub Grim, Daniela Vítů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme