Kolaps soudů kvůli deregulaci nájemného podle majitelů domů nehrozí
České soudy, už tak zavalené jinými případy, by se mohly od nového roku ještě více prohnout, pokud by se potvrdilo dnešní varování majitelů domů. Podle jejich sdružení hrozí soudnictví velké komplikace, protože lednová deregulace nájemného na většině území Česka by mohla vést k lavině sporů o výši činží. K soudu by se prý totiž mohly dostat desetitisíce žalob, v případě, že se majitelé a nájemníci nedohodnou.
Pak by měla jako jisté vodítko sloužit takzvaná ‚cenová mapa‘, v níž by bylo vyznačeno obvyklé nájemné v jednotlivých regionech. Záleží ale na tom, jak kvalitně bude připravena, upozorňuje Občanské sdružení majitelů domů.
O vývoji cen nájemného po jeho deregulaci mluvil na Radiožurnálu Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů
„Kolaps soudů nehrozí vzhledem k tomu, že je dlouhá léta k dispozici mapa místně obvyklého tržního nájemného. Všichni mají jasnou představu, kolik je místně obvyklé nájemné. Našim členům doporučujeme, aby se s touto hodnotou seznámili a aby se pokusili s nájemníky o výši nájemného domluvit,“ říká Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů.
Podle Šimečka mají majitelé domů zájem na tom, aby nájemníci zůstávali bydlet v jejich bytech, aby platili přiměřené nájemné. Proto se nájemníci nemusejí bát:
„Jakmile by majitelé zvýšili nájemné nad úroveň místně obvyklého, snížili by si zisk. Potom totiž nejsou schopni byty pronajmout.“
„Podle této existující mapy již pracují soudní znalci. Každý znalec je tedy schopen říci, jaké je obvyklé nájemné pro danou lokalitu i pro konkrétní byt,“ uvádí Šimeček a pokračuje:
„Pokud se bude chtít nájemník dostat pod úroveň místně obvyklého tržního nájemného, již dnes soudy rozhodují tak, že rozdíl musí doplatit stát.“
V Praze i v celé republice je nyní dle majitelů domů převis nabídky nájemního bydlení nad poptávkou. Nájemník si tedy může vybírat.
„Deregulace podle nás povede k tomu, že se uvolní byty, ale výrazně nestoupne cena nájmů. Výše nájemného se musí ustanovit na takové hodnotě, aby pronajímatel měl zaplaceny náklady, což je při dnešních cenách 60 korun z metru čtverečního měsíčně, a aby měl takový výnos, aby mu stálo za to, investovat do výstavby a doplňování bytového fondu,“ dodává předseda Občanského sdružení majitelů domů.