Vedle studentů i turisté a příměstské tábory. Na některých vysokoškolských kolejích to žije i v létě
O ubytování na některých vysokoškolských kolejích roste přes léto zájem. Kromě studentů na nich často bydlí turisté, návštěvníci letních škol nebo účastníci příměstských táborů. Ceny ubytování se nejčastěji pohybují v rozmezí 250 až 1000 korun za osobu a noc. Víc zájemců o přespání na kolejích eviduje třeba České vysoké učení technické. Školy ale letní měsíce využívají i k rekonstrukcím ubytovacích zařízení. Tématu se věnuje Radiožurnál.
Různorodé osazenstvo má přes léto na kolejích například Vysoká škola ekonomická (VŠE). Ta ubytovává jednak vlastní studenty, kteří na kolejích bydlí celoročně, ale i účastníky letních nebo jazykových škol, jež univerzita pořádá, nebo sportovní kluby a příměstské tábory v rámci klasického hotelového ubytování. „Obsazenost za měsíc červenec přesáhla 70 procentní hranici,“ komentuje mluvčí VŠE Ota Zima pro Český rozhlas.
Žádné větší opravy škola letos v létě nedělá, protože čeká na schválení dotací od ministerstva školství, informuje šéf Správy účelových zařízení Ota Zima. „Budeme zateplovat a rekonstruovat sociální zařízení, vzduchotechniku a klimatizaci.“
Na kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT) je v rámci letního ubytování přístupných všech osm tisíc postelí. Nyní bydlí na kolejích asi 3300 studentů. „Máme pro ně vyčleněnou studentskou prázdninovou kapacitu a zbytek prodáváme na komerční účely,“ říká vedoucí odboru ubytovacích služeb ČVUT Petra Solimanová.
Bydlení v kontejneru? Levná a ekologická alternativa studentských kolejí, ukazují v Kodani
Číst článek
Potvrzuje také, že za poslední roky stoupá zájem jak o komerční, tak studentské prázdninové ubytování. Studenti si na místních kolejích zaplatí během letních prázdnin v průměru o 150 korun měsíčně méně. Turisté za jednu noc dají pět set a tisíc korun.
Kolej si pro svůj pobyt v Praze vybrala například turistka z Francie, která si s přítelem zarezervovala dvě noci na Strahovské koleji. „Nebylo to drahé a ani daleko od centra, kam můžeme dojít pěšky,“ vysvětluje redaktorce Českého rozhlasu.
Ne všechny vysoké školy však poskytují nabídku ubytování v celém rozsahu. Třeba brněnská Masarykova univerzita některé koleje na léto zavřela, říká její mluvčí Tereza Fojtová. Škola tak nyní nabízí 850 lůžek a všechna jsou v současnosti obsazena.
Housing first. Program na bydlení z Brna inspiroval Česko, samo město ale s pokračováním váhá
Číst článek
„Zájem o letní ubytování souvisí zejména s nabídkou kulturního a společenského vyžití v Brně,“ komentuje Fojtová.
Vysoké školy také využívají letních prázdnin a menšího počtu zájemců o ubytování k rekonstrukcím a opravám kolejí. Zavřeno mají například některé koleje Západočeské univerzity v Plzni. „Stejně jako v minulých letech probíhá údržba kolejí. Letos se jedná zejména o výměnu podlahových krytin a malování,“ říká mluvčí školy Šárka Stará.
Vysoké školy registrují vyšší zájem o ubytování mezi studenty i během školního roku mezi studenty. Příčinou jsou hlavně rostoucí ceny nájmů ve velkých městech.