Kolem Patriotů pro Evropu je naprosto legitimní vytvořit hygienický koridor, myslí si Moláček

Nově vzniklá frakce Patrioti pro Evropu je třetí největší uskupení v Evropském parlamentu. Z velké části ji tvoří strany donedávna sdružené v krajně pravicové straně Identita a demokracie. „Po takové politice tady poptávka je. Je ale potřeba chápat taky to, že tyto strany jsou problémem, nikoliv řešením,“ říká v pořadu Osobnost Plus investigativní novinář Deníku N Jan Moláček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patrioti pro Evropu je podle Moláčka název, který bude voličům těchto stran v různých zemích Evropy imponovat. „Z mého pohledu je to ale název úplně přesně opačný, než jaký by vystihoval podstatu toho uskupení,“ komentuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Moláček, bývalý zpravodaj České televize v Moskvě, Berlíně a Vídni, dnes reportér Deníku N

Název přirovnává ke straně Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „Hnutí nemá se svobodou nic společného, s přímou demokracií už vůbec ne. Tam neprobíhají žádná referenda jako například v Pirátské straně,“ pokračuje Moláček.

„O všem v SPD rozhoduje předseda hnutí, takže název je dost komický a v případě Patriotů pro Evropu je to úplně stejné,“ říká.

Zakládající strany Patriotů pro Evropu, ANO, rakouská FPÖ a Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, jsou podle Moláčka strany, které se staví proti evropské spolupráci a v mnoha případech proti „liberální demokracii“. „To Viktor Orbán říká zcela otevřeně.“

„Jsou to strany, které ve svých zemích prosazují různé politiky jdoucí proti evropské spolupráci. Například ve Francii chce Marine Le Penová omezit volný pohyb pracovních sil, což v žádném případě není v zájmu českých pracovníků nebo Česka,“ myslí si Moláček.

„Rozhodně jsou to strany, kolem kterých je naprosto legitimní vytvořit ten takzvaný hygienický koridor, což pokud se nepletu, se v Evropském parlamentu i stalo,“ dodává.

Tolerantní Unie

Moláček si nemyslí, že by si proti sobě Andrej Babiš Evropskou unii poštval. Evropská unie je podle něj v tomto ohledu velmi tolerantní.

„Vezměme si třeba Viktora Orbána, který se v mnoha případech staví vyloženě proti společným evropským politikám a porušuje evropská pravidla a hodnoty. Žádné omezení se, kromě nějakých zadržení finančních prostředků, nekonalo,“ vysvětluje Moláček.

Po takové politice tady poptávka je, to je v pořádku. Je ale potřeba chápat taky to, že tyto strany jsou problémem, nikoliv řešením, dodává novinář Moláček. 

Jaká je realita Green Dealu a migračního paktu? Pomohl brexit Británii s migrací? Co by znamenal pád Putina pro Rusko? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku.   

Barbora Tachecí, Jakub Jirásek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme