Levínský: Ať mají lidé možnost nechat se před Vánoci otestovat. Jinak směřujeme k velkému problému

Česko se ve čtvrtek zařadí na úroveň tři protiepidemického systému PES. „Představa byla taková, že čtyřka a pětka představují dramatická opatření, která to tlačí dolů. Zdá se, že trojka bude vytvářet nějaké stabilní prostředí,“ vysvětluje ve speciálu René Levínský, který se v iniciativě Model Anti-covid-19 při centru IDEA věnuje tvorbě epidemiologických modelů.

Speciál Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

René Levínský, který se při centru IDEA v institutu CERGE-EI věnuje tvorbě epidemiologických modelů

René Levínský, který se při centru IDEA v institutu CERGE-EI věnuje tvorbě epidemiologických modelů | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

„Abychom se ve stupni číslo tři dobře udrželi nebo se dostali až na stupeň dva, musíme přidat něco dalšího – a to je testování a trasování,“ upozorňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus René Levínský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před Vánocemi musíme nabídnout testování všem, jinak směřujeme k velkému problému, obává se Levínský

Coby velkou šanci, jak projít vánočními svátky bez zhoršení epidemické situace, vidí matematik v plánovaném plošném testování pro zájemce, které se má spustit 18. prosince. „Ať se testuje, kdo chce, ale ať má tu šanci, a ví, že o Vánocích může bez obav navštívit své příbuzné. Pokud tohle neuděláme, směřujeme k velkému problému,“ varuje a upozorňuje na to, že v regionech bývají testovací místa obtížně dostupná.

S tím, že nabídka celostátního testování je slibnou variantou, jak se vyvarovat zhoršení epidemie, souhlasí i hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal.

Nepovažuje ale za šťastné, že jsou občané přesvědčováni o nesmyslnosti nechat se testovat jinak než prostřednictvím metody PCR. „Na základě studií a toho, co děláme v IKEMu, můžu říct, že antigenní testy k epidemiologickému testování stačí."

Lidé by měli dostat víc důvěry

Denisa Hejlová, vedoucí Katedry marketingové komunikace a public relations při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, připomíná, že komunikace vlády v otázce pandemie stále pokulhává.

„Vláda se snažila,“ připouští. „Vymyslela i nový web, ale informace stále zůstávají nelogické. To brání jejich dobré komunikaci. Lidé nerozumí tomu, proč najednou mohou do bazénu, ale nemohou na hory, je tam spousta vnitřních rozporů.“

V komunikaci členů vlády není patrná žádná strategie, myslí si Hejlová: „Vidíme jen jednotlivé kroky, které ale nejsou provázané dohromady.“

Specialistka na PR naopak chválí sousední Německo nebo Rakousko, kde se představitelé státu snaží na občany působit pozitivně a lidi spíš uklidňují. Čechům by se přitom neobávala svěřit víc důvěry. „Nebála bych se lidem svěřit víc osobní odpovědnosti,“ uzavírá.

Jak hodnotí plánované rozvolnění poradce premiéra Roman Prymula? Poslechněte si celý audiozáznam speciálu Šárky Fenykové.

Hosté speciálu

  • Roman Prymula
    epidemiolog, exministr zdravotnictví za ANO, externí poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) pro zdravotnictví
  • René Levínský
    matematik, v rámci iniciativy Model Anti-covid-19 při výzkumném centru IDEA na institutu CERGE-EI vytváří epidemiologické modely
  • Petr Smejkal
    hlavní epidemiolog IKEM
  • Denisa Hejlová
    vedoucí Katedry marketingové komunikace a public relations, Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Šárka Fenyková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme