Syn exprezidenta Janukovyče prodává z okupovaných území Ukrajiny uhlí. Dříve ho kupovalo i Česko

O prvorozeném synovi bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče se po útěku rodiny do Ruska moc neví. Původem zubař roky podniká v uhelném byznysu. Ruský nezávislý server iStories teď zjistil, že profituje z uhlí, které vyváží z okupovaných území Ukrajiny. Zboží za miliardy rublů podle něj míří do zahraničí, cílovou destinací je nyní místo Evropské unie hlavně Turecko.

Moskva/Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horník 9. června 2023 v Dnipru na východě Ukrajiny

Syn bývalého prezidenta Janukovyče prodává z okupovaných území Ukrajiny uhlí. Vyváží ho do Turecka (ilustrační foto) | Foto: Anatolii Stepanov/AFP | Zdroj: Profimedia

Uhelné doly na okupovaných územích Ukrajiny jsou nyní téměř všechny zavřené. Ty, které zůstávají v černých číslech, pak připadly soukromým vlastníkům, kteří skrývají svou identitu.

23:16

‚Není člověk, který by v Rusku nenašel práci.‘ Nejmenší nezaměstnanost ale přináší problémy

Číst článek

Za největším vývozcem uhlí z okupovaných území stojí syn bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče - Oleksandr Janukovyč, jak odhalili reportéři ruského nezávislého serveru iStories působícího v Lotyšsku, který se specializuje na investigativní žurnalistiku.

Janukovyčovi blízká společnost Energoresurs vyvezla mezi lety 2023 a 2024 do zahraničí téměř půl milionu tun uhlí, konkrétně antracitu. Většinu z toho do Turecka. V letech 2021 až 2023 společnost dosáhla příjmů ve výši 3,5 miliardy rublů, což je při dnešním přepočtu téměř 850 milionů korun.

V celních dokumentech se uhlí sice tváří jako ruské, ve skutečnosti se ale podle serveru těží v oblastech Doněcku a Luhansku, které Rusko roky okupuje. Do zahraničí ho pak po železnici nebo po moři vyvážejí další hráči napojení na Janukovyče mladšího.

Uhlí se má na vagony nakládat v malé železniční stanici Uspenskaja, kde jsou pouhé čtyři koleje a zařízení na nakládání nerostných surovin tu chybí. Ukrajinští novináři z projektu Inforpost nazvali místo „bermudským trojúhelníkem“. Oficiální záznamy totiž někdy ukazovaly, že zde údajně stojí několik tisíc vagonů najednou. Stanice leží na domnělé rusko-ukrajinské hranici, Moskva nicméně před třemi lety připojila regiony Doněck, Luhansk a Záporožskou s Chersonskou oblastí k Rusku.

Turecko místo EU

Příjemcem uhlí je pak firma Energy Union se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Energoresurs jí prodává uhlí za nízkou cenu, ušetří tím na clech. Takové schéma má ale smysl pouze v případě, že jsou tyto společnosti propojené, popisuje server iStories.

Trh si našel cestu. Rusové mají stále luxusní zboží ze Západu, sankce válku nezastavily

Číst článek

Do roku 2022 odebíraly uhlí od společnosti Energoresurs mimo jiné Bulharsko, Estonsko, Česká republika a Rumunsko. Poté Evropská unie zakázala nákup uhlí z Ruska. Nyní proto téměř veškeré uhlí firmy Energoresurs putuje do Turecka.

Z Donbasu, uhelného srdce Ukrajiny, Viktor Janukovyč, bývalý ukrajinský prezident nakloněný Moskvě, pochází. Hornický region byl tradičně Janukovyčovou volební baštou. Když se v roce 2010 stal prezidentem Ukrajiny, podnikání jeho nejstaršího syna Oleksandra s uhlím podle serveru iStories vzkvétalo. Po útěku ze země v roce 2014 našli oba azyl v Rusku a od té doby se o nich ví jen velmi málo.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme