Očkování z USA Česko neuznává, s čínskými vakcínami a Sputnikem V z Maďarska problém není
Nechat si v Česku uznat očkování proti koronaviru ze zahraničí je v některých případech nemožné. Například Češi vracející se ze Spojených států mají smůlu. Někteří dokonce zvažují, že si nechají očkování po příjezdu domů podat znovu. Podle zdrojů Radiožurnálu v diplomacii to neformálně radí i české ministerstvo zdravotnictví.
„Pro mě byl hlavní důvod k očkování v USA, abych se mohl v klidu vrátit do Česka,“ popsal redakci František, který se chystá vrátit ze studijního pobytu v americké Nebrasce. Kvůli nejasné situaci s uznáváním očkování se obrátil na ambasádu i ministerstvo zahraničí.
Česko neuznává očkování proti koronaviru provedená mimo vybranou část evropských států. Podrobnosti zjišťovali Matěj Skalický, Jan Kaliba a Jakub Lucký
Dozvěděl se, že očkování vakcínou schválenou Evropskou lékovou agenturou, ale podanou ve Spojených státech, mu Česko neuzná. „Očkování mít nemůžu, covid taky dostat nemůžu. Takže mi nezbude než použít bezplatné a placené testování,“ shrnul.
Na české velvyslanectví v USA se denně obracejí Češi, kteří chtějí cestovat domů a nechápou, proč se na ně v Česku bude pohlížet jako na neočkované.
Problém se před svým návratem snaží vyřešit i publicista Michal Durčák. Že je naočkovaný, může doložit hned několika způsoby.
Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily
Číst článek
„Mám kartičku od CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí), kterou dostanete po obou dávkách očkování. Na ní je číslo šarže, podle kterého lze podle funkčních postupů dohledat, kdo, kdy a kde byl očkován. Takže při troše snahy i takto jde ověřit, že nejsem podvodník,“ nastínil Durčák.
Před návratem do Česka kvůli kontrole očkování opakovaně kontaktoval ministerstvo zdravotnictví, jasnou odpověď ale nedostal. Přitom očkování proti tetanu, které ve Spojených státech také absolvoval a má ho taktéž vykázané v Mezinárodním očkovacím průkazu, mu prý Česko uzná.
Přeočkování v Česku?
Podobné případy Čechů, kteří mají problém s uznáním očkování, zaznamenal i Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti. „Setkal jsem se s člověkem, který byl ochoten se v Česku přeočkovat dalšími dvěma dávkami, aby ten certifikát získal,“ uvedl Dražan.
19 otázek ke covidu-19: očkování po prodělání nemoci, nákaza od mazlíčků a vyvrácené dezinformace
Číst článek
Takovouto radu pro tamní Čechy cestující domů dostal neformálně od ministerstva zdravotnictví i český úřad v jedné ze zemí amerického kontinentu, uvádí zdroj Radiožurnálu v diplomacii. Opakovat očkování v krátké době ale vakcinolog Dražan rozhodně nedoporučuje. „Já si myslím, že to určitě není správný postup. Tady nikde není žádná studie na očkování čtyřmi dávkami, a hlavně není to potřeba,“ řekl.
Podle něj je nutné, aby se v České republice uznávala očkování v zahraničí, která byla provedena očkovacími látkami, které jsou registrované v Evropské unii. Právě tento postup už od první půlky května doporučuje Česká vakcinologická společnost. Na podobném postupu se minulý týden shodla i klinická skupina pro covid ministerstva zdravotnictví.
„Klinická skupina se shodla na tom, že není důležitá země a místo, kde k očkování došlo, ale důležité je, jaká očkovací látka byla použita. A pokud je to očkovací látka schválená Evropskou lékovou agenturou nebo očkovací látka schválená americkým Úřadem pro kontrolu léčiv (FDA), tak v tu chvíli to doporučujeme považovat za uznatelnou vakcínu,“ přiblížil jeden ze členů klinické skupiny Roman Chlíbek.
Sputnik V nevadí
Ministerstvo se ale zatím tímto doporučením zatím neřídí. Mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová na dotazy uvedla, že Evropská unie neuznává očkování ze třetích zemí, téma je prý ale předmětem jednání. „V tuto chvíli se očkování ze třetích zemí musí nadále řídit podmínkami jednotlivých členských států, do kterých vstupují, mezi které patří test nebo karanténa,“ dodala Štěpanyová.
‚Čekal jsem jen na Sputnik.‘ Slovensko začalo proti covidu-19 očkovat neschválenou ruskou vakcínou
Číst článek
Na dodatečný dotaz, zda ministerstvo zdravotnictví skutečně radilo nechat se v Česku přeočkovat vakcínami znovu, resort zatím neodpověděl.
Některé státy EU navíc už očkování ze Spojených států v různé míře uznávají. Podle serveru USA Today jde třeba o Řecko, Německo, Chorvatsko, Bulharsko, Rumunsko nebo Španělsko. Nově se k seznamu připojila Francie, k podobnému kroku se chystá Rakousko.
Česko podle informací z ministerstva zahraničí zatím uznává vakcíny jen z vybraných států Evropské unie.
„Pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny proti covidu-19, mohou aktuálně do ČR přijet bez omezení občané Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska,“ napsal redakci mluvčí Jakub Augusta.
Nezáleží už na tom, jakou očkovací látku lidé dostali. Česko tak uznává i látky neschválené Evropskou lékovou agenturou. Například Slovensko nabízí svým občanům ruskou vakcínu Sputnik V, Maďarsko i čínskými očkovacími látkami od firem Sinopharm a CanSino Biologics. Od pondělí 21. června bude Česko uznávat očkování ze všech zemí Evropské unie a Srbska.